Silvestr a Nový rok v tradicích

Silvestr a Nový rok v tradicích

Poslední den v roce a zároveň ten první přináší mnoho tradic, pověr a zvyklostí. Udělali jsme pro vás malou rekapitulaci a přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího a zároveň nejkurióznějšího. 


 

V Chile se lidé scházejí na Silvestra na místních hřbitovech, aby společně uvítali příchod Nového roku a byli tak blíže svým příbuzným. Zatímco u nás jde především o zábavu formou stovek a tisíců utracených peněz za různé prskavky a malé i větší ohňostroje.

V Benátkách naproti tomu každoročně pojmou oslavy konce roku hromadným polibkem na náměstí Svatého Marka a snaží se tak překonat rekord z loňského roku.

Španělé vsází na červené spodní prádlo, které nosí štěstí a tak v rámci Silvestra běhají spoře oděni po ulicích a slaví.

Irové klepou chlebem na zdi a dveře, aby zahnali zlé duchy, zatímco v Rumunsku naslouchají zvířatům, zda promluví. Jestliže ne, znamená to štěstí. Mezi kurióznější zvyky patří i házení nábytku z oken vysokých budov v jihoafrické republice.

Na Sibiři se potápějí se stromy do zamrzlého jezera, v Peru slaví konec roku rvačkou se sousedy, aby vyřešili staré spory a mohli vykročit do nového roku s čistým štítem.

Němci jsou konzervativní snad ve všem, proto i Silvestr tráví při večeři a britské televizní komedii.

Co by vás možná oslovilo více je balónková bitva v Thajsku.

Teď ale k pověrám a tradicím, které se vztahují k naší zemi. Je totiž známé, že právě 1. 1. každého roku má velký vliv na celý následující rok. V podstatě to, co hodláte na Nový rok dělat, budete pak dělat po celý rok. Vyhněte se hádek a mrzutostí, mohlo by se vám to v průběhu roku zle vrátit. Raději se oblékněte do něčeho nového, aby i zbylé dny nového roku přinášely nové zážitky, věci a události. Také se traduje, že pokud u sebe máte na Nový rok dostatek peněz, nebudete mít nouzi ani po celý rok. Dříve také do každého domu vítali dítě či mladou dívku. Stará žena naopak moc štěstí nepřinesla. Podobně to bylo i s vánočkou, která v sobě měla zapečené hrachové zrno. Vánočka se jedla právě na Nový rok, a kdo ve svém kousku našel hrášek, byl po celý rok dítětem štěstěny. Nezapomeňte ani na to, že první den v roce nemáte ze stavení ničeho vynášet, mohlo by vám to po celý rok chybět. To stejné plátí o věšení prádla, které je na Nový rok zakázáno, traduje se, že by se v opačném případě hospodyňka do roka usoužila. />Z jídelních tradic můžeme vyzdvihnout prasečí rypáček přinášející štěstí, nebo vařenou čočku symbolizující přání a dostatek peněz po celý rok. Naopak nejezte na Nový rok zajíce ani žádného ptáka, tedy ani slepici, kachnu či kuře. Štěstí by mohlo z domu uletět.

Prvopočátky těchto tradic v Čechách přinášely odměnu hospodáře pro čeledíny a děvečky, rodiče a děti. Farníci dávali výslužku svému faráři a přáli mu zdraví a Boží požehnání. Učitelé pak posílali vrchnosti a městským zástupcům malovaná a veršovaná přáníčka, tzv. minucí, na které bylo zvykem odpovídat finančním darem. Již tehdy se na Nový rok vyhýbali nepříjemných prací, jelikož věřili, že to co budou dělat na Nový rok, budou dělat po celý rok. Mládež chodila v obcích koledovat, pekařští koledníci pak peroutkami ometali za drobné pohoštění či odměnu prach nebo také ženy v šátku s husím křídlem a s hrnečkem kolomazi, s níž umazaly nepozorného hospodáře. Za odměnu dostaly pálenku či nějakou dobrůtku. Nakonec asi nejznámější tradicí po celém světě je posílání novoročního přání, které se již dlouhé roky spojuje s přáním vánočním.

Francouzká zkratka PF v plném znění pour féliciter znamená „Pro štěstí“ a první takové posílal v roce 1827 hrabě Chotek, který pro své významné funkce nestačil odpovídat na stále se zvyšující množství blahopřání – novoročenek.

 

My vám za Dokonalou ženu také přejeme úspěšný vstup do roku 2019, hodně štěstí, zdraví a spokojenosti...