Nebezpečí zvané cholesterol

Mnoho cholesterolu škodí Máte-li v krvi nadbytek cholesterolu, začíná se usazovat na stěnách cév. Vytváří takzvané sklerotické pláty, čímž dochází ke kornatění cév, tedy k arteroskleróze. Prostor uvnitř cév je totiž tímto procesem postupně zužován tak, že může dojí


Mnoho cholesterolu škodí

Máte-li v krvi nadbytek cholesterolu, začíná se usazovat na stěnách cév. Vytváří takzvané sklerotické pláty, čímž dochází ke kornatění cév, tedy k arteroskleróze. Prostor uvnitř cév je totiž tímto procesem postupně zužován tak, že může dojít k jejich uzavření. Následky jsou vážné, často tragické. Známe je v podobě srdečního infarktu, nebo mozkové mrtvice.

Proto je důležité hladinu cholesterolu v krvi sledovat. Optimální jsou pravidelná měření, prováděná minimálně po dvou letech. Kontroly nepodceňujte i když se cítíte v pořádku. Zvýšená hladina cholesterolu sama o sobě nebolí, ani ji jinak nepociťujeme. V tom je právě záludnost cholesterolu. Podcenění pravidelných kontrol se vám tak může vymstít po několika letech třeba naprosto nečekaným infarktem.

 Co s tím?

Patříte-li také mezi početnou část populace, kterou zdravotní rizika spojená se zvýšenou hladinou cholesterolu ohrožují, je třeba jednat. To, co můžete udělat sami, je upravit vlastní jídelníček a celkovou životosprávu. Ve vašem životním stylu by každopádně měl najít své místo aktivní pohyb. Změnu jídelníčku je však třeba dodržovat dlouhodobě. A na co si dát především pozor na vlastním talíři?

Nebezpečné jsou zejména tuky živočišného původu, tedy tučná masa, uzeniny, sádlo či tučné mléčné výrobky. Rostlinné tuky oproti živočišným obsahují značný podíl vícenenasycených mastných kyselin, zejména kyseliny omega 3 a omega 6, které mají schopnost příznivě působit na cévní systém. Proto by měly v jídelníčku převažovat rostlinné tuky. Prokazatelně pozitivní účinky má také dostatek vlákniny v konzumované stravě. Preferovat byste tedy měli spíše celozrnné pečivo, luštěniny a samozřejmě ovoce.

(miž)