Kočky v rauši aneb na čem si ujíždí naše šelmy

Kočky v rauši aneb na čem si ujíždí naše šelmy

Léčivé účinky bylin jsou lidstvu známy již více než 60 tisíc let, méně známou skutečností však je, že bylinky blahodárně působí také na naše kočičí mazlíčky.


Kočky mají dokonce schopnost čichem rozeznat, která bylina je jim prospěšná, proto také každá z nich upřednostňuje jiný druh. Jaké jsou tedy byliny, po kterých kočky touží?

Určitě jste mnohokrát viděli kočku očichávat nějakou rostlinu, otírala se o ni nebo ji pojídala. Její citlivý čich totiž zaznamenal aroma byliny, která je jí příjemná a když se v ní kočka vyválí následným olizováním kožichu si dávkuje látky v bylině obsažené. Lákavé jsou pro ně i mladé výhonky obilí. Kočky milují bylinky čerstvé, sušené, ale také květové vody, zajímavé je pozorovat, jak na ně působí.

Star kočičích bylin

Již název této rostliny napovídá, že po ní kočky doslova šílí. Jakmile vysadíte doma šantu kočičí, téměř jistě svou čtyřnohou parťačku často najdete v její blízkosti nebo ji bude rovnou okousávat. Lidově se šantě říká také kočičí máta nebo kocourník a mezi její výhody patří, že se dá pohodlně pěstovat i v květináči. Sušená se navíc hodí jako výplň kočičích hraček. Existuje ovšem i velké procento koček, někdy se uvádí až polovina, které na šantu nikterak nereagují. Naopak největší zájem o ni dle mnohých pozorování projevují nekastrovaní kocouři.

Kočky, které šantě propadnou, zažívají euforické stavy končící silnou ospalostí. Nicméně jde o zcela neškodné povzbuzovadlo, které kočce navodí chvilkový pocit blaha bez jakýkoliv negativních účinků. Šantu však oceníte nejen jako zpestření života vaší kočky, ale její vůně dokonale odpuzuje komáry, šváby a hlodavce.  

Pro psychickou pohodu koček

Kozlík lékařský známe z lidské říše jako bylinu přinášející klidný spánek, působí však i na kočičí mazlíčky. Velká část z nich jej má dokonce ve větší oblibě než šantu kočičí. Efekt kozlíku na chování koček může být dvojí, jedné části navodí euforický stav, jsou po něm hravější a dravější, jiné naopak utlumí a ukolébá k spánku. Sušený kozlík se podobně jako šanta hodí pro výplň kočičích hraček.

Kočičí bylinková zahrada

Používáte-li bylinky v kuchyni a pěstujete si čerstvé, berte ohled i na potřeby své kočky. Kdyby mohla, řekne vám, že ve vaší bylinkové zahrádce nesmí chybět meduňka, bazalka, koriandr, šalvěj, tymián, rozmarýn, petržel
a dokonce kopr. „Bylinky s oblibou používané při přípravě našich pokrmů příznivě působí také na kočky a můžeme je zahrnout do jejich stravy. Pokud bychom jim je chtěli přidávat, je nutné znát správné druhy a množství. Výrobci krmiv tyto druhy a množství znají a kvůli jejích benefitům rádi využívají k obohacení krmiv. U Shelmy podporují dobrou kondici koček, jejich imunitu a trávení přídavkem spiruliny, brusinek, čekanky, ale také bylin jako tymián, petržel a mnoha dalších. Pozor však dejte při pěstování oblíbené máty, pažitky, nebo oregana, ty mohou být pro kočky toxické,“ uvádí MVDr. Mária Macošková.

Správný mix bylin tedy raději přenechme odborníkům a podávejme kočkám formou kvalitních krmiv. Důležité je ale vědět, že pokud máte na zahradě petržel, kterou si kočka bude okusovat, nikterak jí to neublíží, naopak. Petržel příznivě působí na imunitní systém koček, má protizánětlivé a močopudné účinky. Také oblíbený kopr není kočkám nebezpečný, podporuje u koček chuť k jídlu a trávicí procesy či snižuje krevní tlak. Když kočka okouše lístky tymiánu, prospěje to její srsti a kůži, neboť tato bylina má antiparazitní účinky. Dopřát si může rovněž bazalku, která je dobrá na trávení a snižuje stres. Uklidňující až relaxační účinky má pro kočky
i meduňka. „Chcete-li své kočce trochu přilepšit, lze udělat i to, že sušené bylinky jako kozlík, šantu, kořen lékořice
a případně mladý ječmen nebo jiné položíte v malém množství na každou stranu či do rohu kartonu, víka od krabice nebo jiné vhodné podložky a necháte kočku, ať si sama instinktivně vybere, co jí vyhovuje. Může se i stát, že se v bylinkách vyválí. Obdobně je možné mít různé byliny v květníku na místě, kam má kočka bezpečný přístup. Vždy také kočce zajistěte dobrý přístup k vodě,
“ doporučuje MVDr. Mária Macošková.

Kočičí bylinková lékárna by mohla být ještě obsáhlejší, například i obyčejná pampeliška poskytuje kočkám benefity. Řeší špatné trávení a pomáhá efektivněji metabolizovat. Kočičí krásky se také rády vyválejí v okvětních plátcích růží. Bylinky mají zkrátka neuvěřitelnou moc, a to i pro naše chlupaté přátele.

 

 

 

 

zdroj/foto: Shelma