Čištění oken

Čištění oken

Domácnost v dnešní době zvládáme jen tak mimochodem, ale stejně při tom opakovaně narážíme na mnohé problémy. Při čištění oken jsou alfou omegou správné pomůcky a technika. Pak se klidně můžeme obejít bez speciálních čistících prostředků a dokonale vyčistíme i silně zašpiněná okna.


 

Parapety a okenní rámy

Skvrny na parapetech odstraníme měkkým hadříkem namočeným v zředěném lihu. Drážku okenního rámu nejprve vysajeme hlavicí vysavače a teprve poté začneme s mytím vodou. Dřevěné okenní rámy lakované, nebo lazurované bezbarvým lakem je třeba ošetřit pouze vlhkým hadříkem. Barevné lakované rámy se myjí roztokem 2 polévkových lžic čpavkové vody na 500 ml vody. Po umytí navoskovaných rámů se musí utřít dosucha. Na mytí plastových rámů postačí horká mýdlová voda, čistícím práškem bychom rámy nejspíš poškrábali.

 

Okenní skla

Na pravidelné mytí oken, která mají normálně zašpiněná skla, nám postačí octový roztok z 1 l vlažné vody a 250 ml octa. Ocet nejenže rozpouští špínu, ale také navíc odpuzuje mouchy. Když do vody na mytí přidáme trochu glycerinu, skla získají schopnost odpuzovat prach a navíc se v zimě nezapotí. Pokud chceme zabránit zamrzání skel, přidáme do vody několik kapek čpavkové vody. Zářivý lesk okenní skla dostanou, když je vyleštíme starou nylonovou ponožkou. Zrcadla, nebo slepá skla budou opět jasná, když je natřeme lněným, nebo olivovým olejem. Olej necháme 1 hodinu působit a pak okno otřeme hedvábným papírem. Čerstvé stříkance od barvy odstraníme terpentýnem, nebo odlakovačem, pokud je barva již zaschlá, je nutno ji odstranit škrabkou na sklo.

TIP redakce: Čistič oken SENCOR 3001

Sada se skládá z parního čističe a čistícího mopu.

Čisticí mop je vhodný k mytí oken a skleněných povrchů. Díky praktickému rozprašovači roztoku vody a čistícího prostředku přes integrovaný čistící mop usnadní a urychlí úklid. Výhodou je, že při mytí nepřijde ruka do kontaktu se špinavou vodou. Parní čistič skvěle vyčistí skla, zrcadla, dlaždice, kuchyňské desky a další hladké povrchy. Pára rozpustí každou nečistotu.

Použijte při mytí nejprve čistící mop, kterým povrch „namydlíte“ saponátovou vodou, rozpustíte veškerou špínu a pak parním čističem vysušte a vyleštěte. Výsledek bude skvělý. Rychle, jednoduše a kvalitně – a nepoškodíte si ani vaši novou manikúru.Co je dobré vědět

Okna bychom nikdy neměli čistit, když svítí sluníčko. Voda totiž rychle usychá a zanechává nám na oknech nehezké šmouhy. Mrazivé dny k mytí oken také nejsou ideální, protože sklo je pak křehké. Pokud není však jiná možnost a okna budeme čistit za studeného počasí, měli bychom do vody na mytí přidat alkohol. 

 

 

A mys jsme si pro vás připravili soutěž o právě zmiňovaný Čistič oken od Sencor.


Více na www.sencor.cz.

 

 

Výherci: J. Tománková