Ovládněte své emoce jednou pro vždy

Ovládněte své emoce jednou pro vždy

Každý z nás si někdy prožije vlastní hněv, křik, pláč, radost, smutek, zklamání, stres i paniku. Chvíli máme pocit, že se blahem nadnášíme, jindy nás potká neštěstí a srazí nás zpátky na zem. Je na čase si uvědomit, kterým emocím nechat volný průchod a které byste m


Každý z nás si někdy prožije vlastní hněv, křik, pláč, radost, smutek, zklamání, stres i paniku. Chvíli máme pocit, že se blahem nadnášíme, jindy nás potká neštěstí a srazí nás zpátky na zem. Je na čase si uvědomit, kterým emocím nechat volný průchod a které byste měli začít ovládat. Nepodléhat panice je základ.

Twenty portrait of a woman with differnet expressions

Odbourejte sebelítost

Z času na čas potřebujete sami sebe politovat, ostatně nikdo jiný to za vás neudělá. Vyžívat se ale v tom, že jste opravdový chudáček, kterému každý jen ubližuje, je to nejhorší co můžete udělat. Pokud to jde, postěžujte si, vykřičte se nebo si poplakejte do polštáře. Udělejte však s lítostí krátký proces, zhodnoťte, co se vlastně stalo a proč jste to připustili a jděte se vztyčenou hlavou dál. Není nic lepšího než se poučit, vzít si z tohoto zážitku to dobré a dál se v tom nepitvat. Že opravdu nemůžete za to, co se stalo? Ale prosím vás. Každou situaci ve svém životě nejprve musíte dovolit a často si ani neuvědomíte, čemu byste jinak mohli předejít.

Emoce2

Chcete změnu? Změňte nejprve své city

Jestliže se neustále utápíte v emocích, z pro vás důležité životní situace, a chcete se konečně pohnout dál, budete nejdříve muset změnit své vlastní city. Emoce totiž jdou absolutně proti rozumu a snaží se ho násilím přesvědčit, že vaše pocity jsou správné a podle nich byste měli reagovat. Není to však pravda. Ne nadarmo se říká, poslouchej rozum, nikoliv své srdce. Přestaňte tedy svalovat vinu na ostatní, zkuste své emoce polapit a změnit v lepší pocity, jinak se nepohnete z místa dál a nedočkáte se ani lepších prožitků v životě.

Nejednejte s horkou hlavou

Negativní emoce a zatrpklé myšlení nás často nechtěně i nevědomky ovládne a místo zlepšení si dopřejeme další zbytečné trápení. Začněte tedy tím, že nebudete řešit situace s horkou hlavou zatemnělou negativními emocemi a počkejte si, až budete mít více kyslíku v mozku. Pak se snažte místo každé negativní emoce najít novou pozitivní a nahraďte ji.

Emoce3

Nebojte se prohry

Ne vždy se vám podaří své emoce a pocity maximálně ovládnout. Přijdou situace, kdy prostě vybouchnete, nebo se rozpláčete. Situace, kdy budete litovat sami sebe a vinu budete svalovat na ostatní. Přijměte tuto prohru, jako vlastní poučení pro příště! Učený z nebe nespadl a jen pravidelným opakováním nakonec své vlastní emoce skutečně ovládnete jednou pro vždy.

Tipy, jak na vlastní koncentraci

Jak můžete zlepšit soustředění na vlastní myšlenky? Pište si svůj deník nebo blog, kde své emoce vypíšete. Naučte se meditovat. Zajděte se odreagovat nákupem, návštěvou kina nebo posezením s přáteli. Promluvte si s partnerem a poslechněte si názor druhého. Zajděte si na masáž nebo si běžte zaběhat. Cvičte kontrolu nad svými emocemi, jedině tak se stanete jejich pánem. Text: Jana Čechová Foto: 100feed.com, n-e-life.com, healthcaresavvy.wbur.org, theemotionmachine.com