Chrápání mnoho lidí považuje za nepříjemnou součást života, se kterou se člověk musí naučit žít a na kterou pomáhají možná tak špunty do uší. Již dávno tomu tak není a existují moderní léčebné postupy, které dovedou chrápání odstranit.
„Na přítelovo chrápá
Chrápání mnoho lidí považuje za nepříjemnou součást života, se kterou se člověk musí naučit žít a na kterou pomáhají možná tak špunty do uší. Již dávno tomu tak není a existují moderní léčebné postupy, které dovedou chrápání odstranit.
„
Na přítelovo chrápání jsem si časem zvykla, a tudíž jsme neměli potřebu tento problém nějak řešit. To trvalo pouze do doby, než se nám narodila dcera. Bydleli jsme v garsonce, takže s námi Ema spala v jedné místnosti. Ema skoro celé noci probrečela a nebylo se co divit. Manžel chrápal a možnost, aby odešel spát do jiné místnosti, nebyla. A když už Ema usnula, tak jsem kvůli chrápání nemohla usnout zase já,“ popisuje trápení s manželovým chrápáním čtenářka Kateřina. „
Chvíli jsme vážně zvažovali, že se přestěhujeme, ale nakonec jsme se rozhodli obrátit na odborníky a vyřešit příčinu celého problému – tedy chrápání.“
Podle neoficiálních odhadů se chrápání týká 40 % mužů, ale výjimkou nejsou ani ženy. Často páry řeší problém oddělenými ložnicemi. Na problém zapomenou a připomenou si ho, když jsou na dovolené, kde se společné ložnici nevyhnou, a čímž si kolikrát dovolenou pokazí. Samotná volba oddělených ložnic může navíc vést k dalším nepříjemnostem a rozkolům ve vztahu od nepochopení a hádek po nedostatek sexu.
Chrápání je běžné při alergii, nachlazení či po prášcích na spaní, u někoho je však příčina složitější. Chrápání vzniká vibrací měkkých tkání dýchacích cest (stěn hltanu, měkkého patra a čípku), které se rozechvějí při nádechu i výdechu. Běžně se tento jev zhoršuje s věkem a u mužů k němu přispívá i nadváha. Důležité je ovšem umět odlišit běžné chrápání od spánkové apnoe, která je vážnou zdravotní komplikací – ale i tu lze poměrně snadno léčit.
„Pomoci s tímto problémem mohou lékaři ORL i odborníci zaměření výhradně na problém chrápání, např. ve spánkových laboratořích, ale také zubní technici.“ říká odborník Marián Svorad z Komory zubních techniků. Přístupů k léčbě tohoto problému je hned několik, vždy záleží na konkrétní diagnóze. Při léčbě lehké formy chrápání pomáhají i základní rady jako přestat spát na zádech, omezit alkohol, kouření a hlídat si váhu. Dalšími formami řešení problému jsou např. dýchací maska, ortodontické tělísko, nosní proužky, klasická chirurgická či laserová operace.
Potíž s chrápáním manžela čtenářky Kateřiny vyřešil nakonec Silensor - pomůcka proti chrápání, zhotovená v zubní laboratoři. „Tento způsob je v Česku zatím ojedinělý. Silensor je řešením na lehkou a střední formu spánkové apnoe či na klasické chrápání. Během spánku se snižuje svalové napětí v krku a hltanu. Tím se zužuje otvor v hltanu a potřebné množství vzduchu je tedy vdechováno vyšší rychlostí, což má za následek vibraci měkkých tkání (např. měkkého patra) spojenou s nepříjemným zvukem – chrápáním. Při použití Silensoru SL dolní čelist nezapadá, otvor v hltanu zůstává otevřen, rychlost vdechovaného vzduchu je snížena a tím jsou odstraněny vibrace měkkých tkání – chrápání. Tato pomůcka se skládá ze dvou dlah, po jedné pro horní a dolní čelist. Spodní čelist je držena v předdefinované poloze pomocí dvou plastových spojovacích dílů, kterými jsou spojeny obě dlahy.
Volbu řešit chrápání si paní Kateřina chválí:
„Čekala jsem, že manžel dostane dýchací masku a já se budu každý den budit vedle kosmonauta. Což by mi ale vůbec nevadilo, jen kdyby přestal chrápat. Překvapením byl diskrétní Silensor, který připomínal snímací rovnátka. Na klinice navíc k problému přistoupili velmi komplexně a pomohli manželovi zhubnout. Takže jsem měla dvojnásobnou radost.“
„Zvýšené množství vnitřního tuku přímo ovlivňuje i průchodnost dýchacích cest a velmi často se podílí na chrápání. Z tohoto důvodu někteří pacienti prochází i hubnoucím programem,“ vysvětluje Marián Svorad.
„Program je pro každého individuální a jeho součástí je i psychická podpora ze strany osobního poradce pro dosažení a udržení vytýčeného cíle.“
Jak je vidět, metody léčby jsou v dnešní době moderní, komplexní a diskrétní a není tak důvod problém ignorovat. Pokud máte pocit vy, či vaše okolí, že se vás problém chrápání týká, obraťte se na lékaře ORL nebo přímo na specializované kliniky. Když se zbavíte chrápání, bude Vám vděčné jak Vaše zdraví, tak i okolí.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)