Jak obelstít JET - LAG?

Jak obelstít JET - LAG?

Jet plane znamená tryskové letadlo, time lag časový posun. Neboli, čím dále při útěku z podzimní posmutnělé Evropy poletíte, tím delší překonáváte časový rozdíl, což může začátek pobytu docela slušně pokazit. 


 

Když tělo stávkuje

Nic divného, když váš intelektuální výkon klesá, bolí vás hlava a zlobí zažívání, ve dne padáte únavou a v noci ne a ne usnout. Je to tím, že vám cesta zkrátila noc nebo den. Naše biologické hodiny umí vyrovnat za den maximálně dvouhodinový rozdíl, takže popsané obtíže jsou pochopitelné, leč naštěstí přechodné.

Pokud letíte na pracovní cestu

Rozhodně není vhodné naskočit rovnou z tryskáče do taxíku a jet tryskem na obchodní jednání či konferenci. Ba dokonce, ani když máte před sebou jen turistický program, nesnažte se okamžitě objet všechny historické památky, naordinujte si klídek : ). První den byste se měli spíš jen tak rozkoukávat a dát se dohromady.

Prevence a první pomoc

  • Zkušení cestovatelé radí několik dní před odletem uléhat o hodinu dříve při cestě na východ a o hodinu později při cestě na západ. - Abyste předešli pozdější nespavosti, v letadle si raději odepřete „povzbuzovala“ jako je káva, alkohol nebo černý čaj. - Snažte se všemožně zaměstnat, je fajn mít s sebou napínavou knížku, koukat na film nebo poslouchat hudbu. - V místě doletu si užívejte slunce a pobyt na vzduchu, i když se vám zavírají oči. - Přes den jezte pokrmy obsahující především bílkoviny, (maso, mléčné výrobky a vejce), udrží vás bdělé. - Hodně pijte, nejlépe se hodí minerální vody. - Pokud trpíte nějakým onemocněním a užíváte pravidelně léky, poraďte se před odletem se svým lékařem, jen on může určit případné změny v jejich podávání na základě časového posunu.

 

 

 

  • Text: mir