Sex v těhotenství

Větší chuť na sex přichází většinou v druhém trimestru, kdy se ještě příliš nezvětšilo bříško ženy a ustalo těhotenské zvracení a nevolnosti. Může dojít při sexu  k poškození plodu ? Ne. Při normálně se vyvíjející graviditě, nemůžete plodu ublížit. Plod je


Sex v těhotenstvíVětší chuť na sex přichází většinou v druhém trimestru, kdy se ještě příliš nezvětšilo bříško ženy a ustalo těhotenské zvracení a nevolnosti.

Může dojít při sexu  k poškození plodu ?

Ne. Při normálně se vyvíjející graviditě, nemůžete plodu ublížit. Plod je chráněn plodovými obaly, plodovou vodou a děložní svalovinou. Žlázkami děložního hrdla je produkován hustý hlen, který brání průchodu spermií. A anatomické poměry v malé pánvi u ženy jsou takové, že nedovolí aby se penis dostal k plodu.

Čtěte také: Už je to tady , nebo je to planý poplach?

Jaké polohy jsou vhodné ?

Obecně jsou doporučovány polohy na boku či zezadu jelikož, když žena leží na zádech, muž ji tlačí na břicho. Jinak je to samozřejmě na vás. Jedině experimantováním zjistíte, jaká poloha bude pro vás nejpříjemněnjší. Během těhotenství se asi budou měnit s ohledem na rostoucí bříško.

Kdy se sex nedoporučuje ?Sex v těhotenství

Existují případy, kdy vám lékař pohlavní styk nedoporučí. K těmto stavům patří například vícečetné těhotenství, krvácení či špinění v graviditě, dále vcestné lůžko (placenta překrývající děložní branku), spontánní potraty v anamnéze.

Čtěte také: Co se děje v těhotenské poradně?

Pokud tedy dáváte partnerovi košem proto ,že se bojíte  o miminko, ale jinak máte na sex chuť , tak se mu nebraňte. Opakem jsou ženy, které trpí těhotenskou frigiditou. Tyto ženy naopak sex odmítají. V tom případě není nutné se do sexu nutit, ale doporučuje se popovídat si o tom patrnerem nebo pokud se trápíte se svěřit svému gynekologovi. Partner by měl být shovívavý a do ničeho vás nenutit. Existují i jiné praktiky, jak pohlavní styk nahradit.

Čtěte také: Co si zabalit do porodnice?

Sex v těhotenstvíZa jak dlouho po porodu můžu mít pohlavní styk?  

Doporučuje se počkat minimálně šest týdnů. I po té budete možná sex prožívat trochu jinak než dříve, ale vše se postupně upraví. Během šesti týdnů po porodu se čistí děloha. První týden dochází k mírnému krvácení, potom se barva výtoku mění v hnědou, dále ve žlutou a po té v průsvitnou. Po šesti týdnech byste měla mít vložku čistou.

Text: JH