Recenze: Something Borrowed/Tvůj snoubenec, můj milenec

Přátelství nebo láska? Co je důležitější? Darcy a Rachel jsou nejlepší přítelkyně téměř celý jejich dosavadní život. Sdílí společně všechno dobré i zlé, i když jsou tak povahově rozdílné, až to bije do očí. Darcy žije život naplno, užívá si večírků, vyžaduj


Přátelství nebo láska? Co je důležitější?

Darcy a Rachel jsou nejlepší přítelkyně téměř celý jejich dosavadní život. Sdílí společně všechno dobré i zlé, i když jsou tak povahově rozdílné, až to bije do očí. Darcy žije život naplno, užívá si večírků, vyžaduje pozornost, je lehce povrchní a prakticky všechno se točí kolem ní. Když je v průšvihu, je tu spolehlivá, tichá, přemýšlivá Rachel, aby ji zachránila.

Rachel úspěšně vystudovala právnickou fakultu a během posledního roku studia se skamarádila s pohledným, sympatickým a kamarádským Dexem z velice bohaté rodiny, do kterého se téměř okamžitě zamilovala. Platonická láska ale nikdy nepřerostla ve vztah, Rachel nikdy nesebrala odvahu k odhalení svých citů a jen trpitelsky přihlížela, když se Dex zamilovával do Darcy, které seznámila těsně po ukončení studia.

Čtěte také: Recenze: Water for Elephants/Voda pro slony

Nyní jim je třicet, Rachel slaví narozeniny na veliké párty, kterou pro ni Darcy připravila a z které tichá Rachel není moc nadšená. Zvlášť, když se oslava jejího života změní v oslavu Darcy, Dexe a jejich blížící se svatby.

Recenze: Something Borrowed/Tvůj snoubenec, můj milenec

Narozeninová noc bývá hodně o přemýšlení. A zvlášť třicítka je zlomová. Je můj život takový, jaký jsem si představovala? Kam se vlastně ubírám? Žiji pro sebe nebo pro ostatní? Jsem opravdu šťastná? Tyto otázky a mnoho dalších si Rachel nahlas klade po skončení oslavy, když už všichni odešli a jen ona a kamarád Ethan čekají před podnikem na taxi. Pak se ale objeví Dex hledající Darcyinu kabelku, slovo dá slovo a oba kamarádi zajdou na poslední drink. Na drink, který se protáhne až do rána, kdy se přátelé probouzí vedle sebe v posteli nazí.

Chyba, která se těžce bere zpět. Zvlášť, když se vám vlastně nechce.

 

Může přátelství přežít zradu?Recenze: Something Borrowed/Tvůj snoubenec, můj milenec

Na počátku filmu se všechno jeví jednoduše. Darcy nepůsobí jako osoba, pro kterou byste chtěli obětovat lásku svého života, abyste nepřišli o nejlepší přítelkyni. Nic ale není černobílé a postupem času si uvědomujete hloubku přátelství obou dívek, komplexnost a propletenost mezi všemi přáteli a bolestnost okamžiku, pokud pravda vyjde najevo. Já osobně jsem si film moc užila. Musela jsem ale opustit očekávání komedie. Toto není komedie, je to příběh o hledání sebe sama, priorit, připuštění si svých nedostatků a naopak uznání, že i já si zasloužím být šťastný. Risk je většinou zisk. Pokud nic neriskujete, váš život může být bezpečný a pohodový, ale pravděpodobně je pak hlavně o přežívání a vzhledem k tomu, že nemáme před sebou pět set let, ale pouhých asi tak devadesát, držet se při zdi je pak, ze zpětného hlediska, bolestné a jeví se jako veliká ztráta času. Málokdy litujeme toho, co jsme udělali. Většinou litujeme kroků, které jsme neudělali.

DVD Something Borrowed bude k dostání od 30. 9. 2011

Čtěte také:Recenze: Seriál Bones/Sběratelé kostí

Příběh je velice dobře vystavěný, film příjemně odsýpá a obě herečky se snažily. Kate Hudson se ukázala v malinko jiné poloze, než jak jsme u ní zvyklí z ostatních filmů a Ginnifer Goodwin je roztomilá a lehce tragická jako obvykle, ale to vůbec nevadí. Já osobně od filmu dostala víc, než jsem očekávala. Přeci jen je Something Borrowed obyčejný, lehce úsměvný, dojemný příběh obyčejných lidí, čemuž ostatně i odpovídá herecké obsazení, které není nijak oskarové. A film si ani na nic takového nehraje. Jen se snaží poukázat na fakt, že hodně z nás se moc a moc ohlíží na ostatní na úkor své vlastní spokojenosti a hodně z nás si ze strachu být sám sebou lže do vlastní kapsy. Pro mě milé překvapení.

Romantické drama USA 2011

Režie: Luke Greenfield

Hrají: Kate Hudson (Darcy), Ginnifer Goodwin (Rachel), John Krasinski (Ethan), Colin Egglesfield (Dex)

Text a fotografie: Denisa Dundrová