Aby svaly nebolely

Vyhnout se začarovanému kruhu Na nadměrnou či nárazovou zátěž reagují svaly přirozeně, bolestí různé intenzity. Záleží do jaké míry to se sportem přeženete. Pokud jste si nezpůsobily svalové zranění, je sice vhodné okamžité odlehčení svalstva po dobu, než bolest ustoup


Vyhnout se začarovanému kruhu

Na nadměrnou či nárazovou zátěž reagují svaly přirozeně, bolestí různé intenzity. Záleží do jaké míry to se sportem přeženete. Pokud jste si nezpůsobily svalové zranění, je sice vhodné okamžité odlehčení svalstva po dobu, než bolest ustoupí, není však vhodné pohyb zcela omezit na delší čas. Přestanete-li zcela sportovat či se aktivně pohybovat po delší dobu, vaše svaly ochabují a když pak začnete opět cvičit, můžete se ocitnout znovu na začátku. Tedy opět s bolavými svaly. Důležité je zkrátka přizpůsobit úroveň zatížení vaší momentální kondici a postupně jí posouvat nahoru. Nejde o to jednou za čas si dát takzvaně do těla. Smyslem by měla být pravidelnost a postupné, spíše pomalejší, zvyšování zátěžových a tréninkových dávek s ohledem na váš věk a stav svalstva.

Cvičte správně

Pravidelným posilováním svalových skupin dosáhnete po určitém době znatelného zlepšení tělesné kondice a nárůstu svalstva. Aby se tento pozitivní posun týkal celého těla, což je samozřejmě žádoucí, je důležité zaměstnat vhodnou aktivitou celý pohybový aparát. Dostatek pohybu je nezbytný pro naše zdraví a přísloví, že život je pohyb, opravdu není jen frází. Proto by pohyb měl být především pestrý. Tím, že střídavě zaměstnáváte jednotlivé svalové partie, výrazně omezujete možnost přetížení některé z nich a navíc tak můžete vhodně kompenzovat nedostatek určitého typu pohybu, který vám chybí, například v důsledku sedavého zaměstnání. Rozmanitým pohybem se vyhnete vzniku svalové nerovnováhy i nástupu ponámahové bolesti svalů.

(miž)