Ajurvéda jako cesta k nalezení rovnováhy

Ajurvéda jako cesta k nalezení rovnováhy

Rovnováha udává rytmus celému našemu já. Ovlivňuje zdraví, psychickou kondici, vzhled a v konečném důsledku i kvalitu a délku života celkově. A právě na jejím hledání a následném posilování stojí starý léčebný systém, který si za 5000 let své existence vydobyl své m


Rovnováha udává rytmus celému našemu já. Ovlivňuje zdraví, psychickou kondici, vzhled a v konečném důsledku i kvalitu a délku života celkově. A právě na jejím hledání a následném posilování stojí starý léčebný systém, který si za 5000 let své existence vydobyl své místo i v medicíně moderního světa.

ajurveda ucnik_kytka

O ajurvédě se mluví také jako o matce medicíny. Jelikož je úplně nejstarším léčebným systémem na světě, položila základní kameny k nahlížení na lidské zdraví a nemoci, ze kterých čerpá hned většina lékařských oborů.

Význam energií v těle

Energie je asi nejčastěji skloňovaným slovem ve spojitosti s ajurvédou. Ajurvéda rozlišuje tři typy, tak zvané tři dóši – kaphu, vátu a pittu. V každém člověku jsou zastoupeny všechny, avšak jedna je vždy dominantní, druhá silnější a poslední jen doplňková. Dóši potom tvoří energetický vzorec člověka. Je jedinečný. Stejně tak jako DNA nebo třeba otisky prstů. Jedná se o kombinaci fyzických a psychických charakteristik, které tvoří konstituci člověka.

ajurveda masaz_02

Jak vzniká nerovnováha?

Zdraví a celkově pozitivní stav může nastat pouze za předpokladu, že je tělesná konstituce udržena tak, jak byla nastavena při našem narození. Existuje ale spousta okolních vlivů, od stresu až třeba ke způsobu stravování, které rovnováhu narušují. Jakýkoli odklon od této předurčené konstituce člověka se projeví ve formě zdravotního problému.

Rovnováhu lze udržovat

Princip udržení rovnováhy je sumářem unikátních systémů výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, pročišťování organismu, aromaterapie a masáží. Proto také každý klient, který přijde to wellness studia PLANET Zen (www.planetzen.cz) absolvuje vstupní konzultaci, kde jsou zhodnoceny dosavadní návyky ve všech těchto sférách a následně upraveny podle potřeby tak, aby byly v rovnovážném stavu.

ajurveda maxik_vana

Trvalé výsledky jsou zaručeny

Zatímco klasická medicína potlačuje a léčí příznaky nemocí, ajurvéda hledá jejich příčinu. Zatímco nemoci zaléčené medikamenty se mohou při jakémkoli oslabení imunity opět objevit, nemoci „léčené“ podle zásad ajurvédy se nevrací.  A to také díky tomu, že ajurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení, životního stylu atd. Ajurvéda nestojí proti západní medicíně a lze ji s ní i velmi účinně kombinovat (např. vyšetření, užívání současně bylinných ajurvédských přípravků a chemických léků). U chronických stavů, tam kde už klasická medicína není úspěšná, však dosahuje ajurvéda výborných výsledků. A to navíc bez nežádoucích účinků. Možná i díky domu ji světová zdravotnická organizace (WHO) uznává jako účinný medicínský systém.

Jak se vyrovnává rovnováha v Planet Zen?ajurveda maxik_buddha

Ajurvéda v Planet Zen je praktikována týmem expertů pod vedením pana Jamese Rockyho, který pochází z jihoindické Keraly. James Rocky stejně jako ostatní terapeuti čtyřčlenného týmu převzali své umění především od svých rodin a mistrů a jsou držiteli certifikace ve svém oboru. Součástí programu je konzultace a tzv. „pulzová diagnóza“ (vedená panem Jamesem Rockym), snídaňový rituál individuálně sestavený a respektující přirozenou energii klientů, jóga & meditace a samozřejmě individuálně sestavený plán léčebných terapií a masáží. Na závěr klienti obdrží individuálně sestavený program s doporučením optimálního stravovacího a denního životního režimu. „Přenesení našeho umění za hranice kolébky ajurvédy, Keraly, je pro nás součástí životního poslání a jsem rád, že i v Praze můžeme pomoci k životu
v harmonii,“ řekl James Rocky, hlavní expert ajurvédického týmu Planet Zen.

Více o Planet Zen

Planet Zen je luxusní wellness studio specializované na autentické asijské masáže a procedury. Své služby poskytuje již od roku 2006 a patří mezi přední wellness studia u nás. Planet Zen poskytuje relaxační, ozdravné a omlazující procedury prostřednictvím týmu certifikovaných terapeutů z Thajska, Bali, Jávy, Srí Lanky a Indie. Služby Planet Zen je možné vyzkoušet v Praze (3 provozovny). Více na www.planetzen.cz.