Muži vs. ženy – Kdo je postrachem silnic?

Muži vs. ženy – Kdo je postrachem silnic?

Je to otázka stará jako samo lidstvo… no dobře, to je hodně nadsazené. Spory o tom, zda jsou ženy skutečně horšími řidičkami než muži, se však zdají nekonečné. Jak to tedy je? Studie poukázaly na zajímavá fakta ohledně chování na silnici. Jsou ženy podle výzkumů a sta


Je to otázka stará jako samo lidstvo… no dobře, to je hodně nadsazené. Spory o tom, zda jsou ženy skutečně horšími řidičkami než muži, se však zdají nekonečné. Jak to tedy je? Studie poukázaly na zajímavá fakta ohledně chování na silnici.

zena za volantem 123466007

Jsou ženy podle výzkumů a statistik skutečně horší? Ano i ne. Záleží hlavně na tom, z jakého úhlu se na věc podíváte. Samozřejmě nemůžeme házet všechny zástupce stejného pohlaví do jednoho pytle, najdou se i výjimky. Článek je založený na studiích, ve kterých jsou údaje zprůměrované.

Muži více riskují

Vidíte-li před sebou na silnici auto, které jede velmi vysokou rychlostí, hbitě ale ne úplně bezpečně předjíždí ostatní auta a přibližuje se blízko ostatních vozidel, ze sedmdesáti procent je tu pravděpodobnost, že za volantem sedí muž. Ti totiž skutečně více riskují, třeba při parkování (které jim průměrně zabere méně času než ženám), nebo bohužel i tím, že zapomínají na bezpečnostní pásy.

Men Versus Women Tug of War

Nehody a statistiky

Proto se ani nemůžeme divit, že tři ze čtyř pokut (ať už za překročení povolené rychlosti nebo za jiné přestupky) dostávají muži. Co se týče nehod, tam už to tak jednoduché není. Ženy totiž v krizových situacích více zmatkují a jsou méně rozhodné, což může zavinit stejné dopravní potíže jako bezohledné chování.

Všechno je to o psychice?

Psychologové poukazují na fakt, že mnohdy stereotyp ovládá skutečné chování člověka. Od muže se očekává, že bude lepší řidič, tím pádem má za volantem i vyšší sebevědomí. Žena naopak může cítit nátlak a strach, do auta tedy sedá většinou nerada, až když je to nezbytné (kvůli práci, dětem).

Závěrem

Z toho vyplývá, že obě pohlaví, nebo dokonce každý řidič, má své silnější i slabší stránky, stejně tak jako ve všem. Důležité je snažit se omezit nebezpečí, řídit bezpečně, podle pravidel a bez větších risků, ale zároveň se nebát a věřit si. Šťastnou cestu, dokonalazena.cz Text: Natalie K.