Devět z deseti mužů chce být na rodičovské

Devět z deseti mužů chce být na rodičovské

Každý desátý muž na rodičovskou chce. Čeští muži si přejí navázat se svými dětmi intenzivní vztah. V realizaci jim brání finanční důvody. Aktivní otcovství je v České republice stále rozšířenějším fenoménem. Dle exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro


Každý desátý muž na rodičovskou chce. Čeští muži si přejí navázat se svými dětmi intenzivní vztah. V realizaci jim brání finanční důvody.

tata na rodicovske 78634959

Aktivní otcovství je v České republice stále rozšířenějším fenoménem. Dle exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů mají čeští muži nezanedbatelný zájem o intenzivní vztah se svými dětmi od nejútlejšího věku a o nástupu na rodičovskou dovolenou uvažuje  90 % mužů. Nejvýznamnější bariérou bránící mužům zůstat s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené je finanční nevýhodnost.

 Navázání intenzivního vztahu

„Z výzkumu vyšly zajímavé výsledky, které prokazují reálný zájem Čechů o aktivní otcovství,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů (LOM). A dodává: „Za nejzajímavější považujeme, že 9 z 10 mužů uvažuje o tom, že by zůstali na rodičovské dovolené, pokud by se jim dnes narodilo dítě a každý desátý muž mezi 20 a 55 lety je o svém nástupu na rodičovskou přesvědčen.“ Hlavními důvody pro toto rozhodnutí jsou u poloviny těch, kteří o rodičovské uvažují, potřeba navázání intenzivního vztahu s dítětem a touha vyzkoušet si tuto pro muže stále ještě netradiční roli. Další důležitou motivací je pro muže snaha umožnit manželce bezproblémový nástup do práce.

Father and child

Pokles příjmů

Naopak největší problémy mají čeští muži v takovéto situaci s reálným poklesem rodinných příjmů, protože většinou přinášejí do domácnosti hlavní finanční obnos, dále se bojí, že by přišli o práci nebo nechtějí obětovat karierní postup. „Tyto vesměs ekonomické důvody jsou v naší společnosti dobře pochopitelné. LOM proto v rámci projektu Táta na plný úvazek pomáhá mužům tuto situaci řešit například podporou rozjezdu podnikání. Spouštíme také specializovaný web Tatanaplnyuvazek.cz, který má otcům pomoci v nástupu na rodičovskou a se všemi s tím spojenými problémy,“ říká Talpa. Na webu zájemci najdou užitečné informace pro otce na rodičovské i pro ty, kteří o nástupu teprve uvažují, ale i rady pro zaměstnavatele uvažující o této problematice.

Aktivni_otcovstvi_zdroj_foto_LOM_

Čeští muži již dnes nevnímají rodičovskou dovolenou jako něco pro muže ponižujícího, ale jako možnost a cestu jak navázat s dítětem užší a pevnější vztah. V reálném životě však zatím společenské bariéry převažují nad dobrým úmyslem.