Samaria, putování pohádkovou přírodou

Samaria, putování pohádkovou přírodou

Řecký ostrov Kréta nenabízí jen nepřeberné množství úchvatných historických památek, zaujme i náročné turisty, kteří dávají přednost akční dovolené a milují turistiku. Na Krétě se mohou vydat do jedné z nejdelších evropských soutěsek, 16 kilometrů dlouhé Samarie.


Řecký ostrov Kréta nenabízí jen nepřeberné množství úchvatných historických památek, zaujme i náročné turisty, kteří dávají přednost akční dovolené a milují turistiku. Na Krétě se mohou vydat do jedné z nejdelších evropských soutěsek, 16 kilometrů dlouhé Samarie.

 samaria

Kaňon, který je součástí stejnojmenného národního parku, leží v západní části pohoří Lefka Ori (Bílé hory), asi 45 kilometrů na jih od města Chania. Své jméno získal po zaniklé horské vesničce, jejíž zbytky jsou v soutěsce dodnes.

samaria3

Domov nevšedních zvířat i rostlin

Kaňon je výsledkem erozivního působení pramenů a potoků mezi masivem Bílých hor na východě a vrcholů Gingilos, Volakias a Kefalas na západě. V období dešťů se dnem Samarie žene dravý proud, který smete vše, co mu stojí v cestě. V letních měsících soutěskou protéká travertinový potok, místy vyschlý, a velké množství pramenů je zárukou dostatku pitné vody. V národním parku roste několik endemických druhů rostlin a můžete tam zahlédnout kozu kri-kri, supa bělohlavého, orlosupa bradatého nebo orla skalního. Na své si přijdou opravdu všechny smysly, protože skály jsou porostlé množstvím bylin, které pronikavě voní. V nejužším místě kaňonu, Železné bráně, jsou skály od sebe vzdálené pouhé tři metry, a tam, kde je soutěska nejhlubší, se tyčí do impozantní výšky až šest set metrů.

samaria1

Autobusem, po svých i lodí

Samaria je pro veřejnost otevřena od začátku května do konce října. Průchod kaňonem je zpoplatněn, hlídají ho strážci, kteří kontrolují vstupenky – a to i na výstupu z kaňonu – a v případě úrazu je turistům k dispozici i lékař. Cestou potkáte dostatečný počet jednoduchých toalet.

samaria4

Výlet do Samarie je poměrně náročný po organizační stránce. Nejlepší je vydat se na cestu brzy ráno. Většina turistů využívá akcí organizovaných cestovními kancelářemi, které je přivezou autobusem k náhorní plošině Omalos. Když zdolají šestnáctikilometrovou pěší túru, nasednou na loď, jež je dopraví zpět k autobusům. Sestup kaňonem začíná ve výšce 1250 metrů nad mořem u vesničky Xyloskalo, vzdálené 4,2 kilometru od jižního okraje Omala, a končí u vesničky Agia Roumeli.

samaria5

Pokud nejste příznivci hromadných akcí, můžete využít veřejného autobusu z Chanie a po zdolání soutěsky se dopravit lodí do vesnice Hora Sfakion, odkud linkovým autobusem zpět do Chanie. Problém je v tom, že loď jezdí jen jednou za odpoledne, takže když ji nestihnete, musíte přenocovat. Další varianta, ale jen pro zdatné turisty, je vrátit se zpět kaňonem do Xyloskala.samaria2 V každém případě je vhodná pevná obuv, pokrývka hlavy a dostatek jídla. Kaňon Samaria, i když je dnes velmi navštěvovanou turistickou atrakcí, nabízí neopakovatelné zážitky, které by si návštěvník ostrova Kréta rozhodně neměl nechat ujít.   Text: Lenka Fukalová, foto: panoramia.com zdroj: reckovdetailech.cz