5 vychytávek, díky kterým budete odolnější

5 vychytávek, díky kterým budete odolnější

Muži jsou z Marsu a ženám patří ty ostatní planety, to je  všeobecně známá pravda. Mezi ženami a muži jsou rovněž rozdíly, které ovlivňují odolnost těla vůči nemocem a nepříznivým nešvarům z okolí. Uveďme alespoň jeden příklad za všechny, u nichž je rozdílnost


Muži jsou z Marsu a ženám patří ty ostatní planety, to je  všeobecně známá pravda. Mezi ženami a muži jsou rovněž rozdíly, které ovlivňují odolnost těla vůči nemocem a nepříznivým nešvarům z okolí.

zivetizdravo.com

Uveďme alespoň jeden příklad za všechny, u nichž je rozdílnost obranyschopnosti  vědecky ověřena. Například léky proti srážlivosti krve při kardiovaskulárních onemocněních účinkují u žen poněkud méně, nežli u mužů. A naopak, mnohem více než mužům jim prospívají prostředky na snižování hladiny cholesterolu. Ženy mají k dispozici silnější ochranné mechanismy než muži – „jsme prostě dobrý, holky“. Chromozom specifický pro ochranu před nádorovými onemocněními, takzvaný chromozom „X“ máme také vyvinutější - dokonce dvojnásobné množství.

wellcarestrategies.com - kopie1. Pohyb zocelí srdce

Podle odborníků hrozí sportovně aktivním ženám šestkrát nižší riziko infarktu. Ženy sice trpí na infarkt méně nežli muži, avšak dvakrát častěji na něj umírají. není to paradox?

2. Učme se od kosmonautů

Ženy by si měli alespoň jednou denně důkladně natáhnout všechny svaly. Stačí se procházet pouhé 3 minuty svižným tempem a 5 minut držet jakoukoliv větší zátěž. Zpomalí se tím proces opotřebení a posílí se zádové svalstvo – tento „tríček“ ctí i kosmonauté, kteří v kokpitu kosmického plavidla mají pro jakýkoliv tělocvik opravdu omezené prostorové možnosti.

3. Vystavte své kosti sluncipscrx.com

Až 80 % pacientů, trpících osteoporózou, jsou ženy. Už pouhých 15 minut pobytu na slunci umožní tělu vytvářet více vitaminu D a zvyšovat podíl vápníku v kostech, čímž se kosti stávají pevnějšími a odolnějšími – kdo by to byl řekl?

4. Mátová hlava

Ženy jsou také nejčastějšími obětmi rozšířené migrény a bolesti hlavy. Příčinou může být hormonální antikoncepce, ovulace nebo některé potraviny či jednoduše stres. Podle vědců je na zmírnění bolesti hlavy velmi účinný mátový olej. Před spaním si jím zkuste natřít čelo. Zbavíte se tak prudkých bolestí.

nutraingredients-usa.com - kopie5. Sójový život

Na povzbuzení organismu stačí ženám jedna čtvrtina litru sójového mléka denně. Je velmi bohaté na živiny, antioxidanty a vitamíny, které podporují účinky hormonu estrogenu a tak snižují riziko rakoviny. Mohou rovněž potlačit tvorbu žaludečních vředů – samozřejmě, že nepostačí, když si do polévky přidáte takzvanou „sójovou omáčku“. Vyzkoušejte sójové maso anebo sóju v tabletách, pokud mléku vyloženě neholdujete. Text: Alice Procházková