Koupání v šachtě? Proč ne

Koupání v šachtě? Proč ne

Letošní horké léto příliš neprospívá vodě v přírodních koupalištích, a tak najít místo, kde si zaplavete, aniž byste ohrozili své zdraví, není vůbec jednoduché. Jedna z vodních ploch, kde je i ve vrcholné sezoně voda průzračně čistá, je jezero Barbora, které najdete


Letošní horké léto příliš neprospívá vodě v přírodních koupalištích, a tak najít místo, kde si zaplavete, aniž byste ohrozili své zdraví, není vůbec jednoduché. Jedna z vodních ploch, kde je i ve vrcholné sezoně voda průzračně čistá, je jezero Barbora, které najdete asi pět kilometrů od Teplic v severozápadních Čechách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

S plavkami i bez nich

V 70. letech minulého století zde byl podzemními vodami zatopen stejnojmenný povrchový důl, a vznikla tak vodní plocha o rozloze 65 hektarů, hluboká místy kolem 60 metrů, s nádherným výhledem na Krušné hory.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Upravená, asi pět set metrů dlouhá travnatá pláž s dostatkem stromů, nabízejících stín, dostupná z obce Oldřichov je vybavena občerstvením, stánky se zmrzlinou, restauracemi, převlékárnami i sociálním zařízením. Nudit se zde nebudou ani děti a na své si přijdou i vyznavači naturismu. K dispozici je zde pro ně oficiální i neoficiální nudistická pláž. Vstup k vodě je zpoplatněn a v sezoně si s sebou nemůžete vzít své domácí mazlíčky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud vás omrzí slastné nicnedělání, můžete využít služeb golfového cvičiště, potápěčského klubu nebo si vypůjčit loďku či šlapadlo. Na Barboře je možné užít si téměř všech vodních sportů. Jízda na motorových člunech, vodních skútrech a plavidlech se spalovacími motory je však zde zakázána.

Nocování pod stanem, ale i v hotelu

Ubytování nabízí obec Oldřichov-Jeníkov nebo útulný kemp na pláži jezera či nedaleké lázeňské město Teplice, dostupné vlakem. Pro motoristy je v Oldřichově placené hlídané parkoviště, ale když se zaplní, parkuje se v podstatě, kde se dá. Výjimkou není ani divoké kempování na protilehlé straně Barbory, nedaleko Košťan, kde je i klidnější koupání, pokud rezignujete na služby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od jamky k jamce...

Sportovně založení jedinci se mohou realizovat ve zdejším golfovém areálu Golf resortu Barbora, normovaném devítijamkovém hřišti (par 36/72, dlouhé 2893/5786 m). Je určeno především hráčům s HCP, ale v dopoledních hodinách (pondělí až čtvrtek) je přístupné všem zájemcům o tuto hru. K nácviku základních golfových dovedností slouží tréninkový areál. Samozřejmostí je zde možnost zapůjčení golfových holí, nákupu v golf shopu či občerstvení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pěšky nebo na kole

Překrásná zdejší příroda nabízí i možnost procházek, houbaření nebo rybaření. A zkrátka nepřijdou ani milovníci historie. V dosahu je cisterciácký klášter Osek (necelých pět kilometrů), zámek Duchcov (asi čtyři kilometry), zřícenina hradu Rýznburk (šest kilometrů) či městečko Hrob (čtyři kilometry), známé pozůstatky protestantského kostela, který byl srovnán se zemí v roce 1617. Tato událost odstartovala české stavovské povstání a následně třicetiletou válku. Text a foto: Lenka Fukalová