Jak na dobré fotky z dovolené

Jak na dobré fotky z dovolené

Chystáte se na dovolenou a chtěli byste si z ní odvézt víc než suvenýry? Skvělé vzpomínky vám zachovají hlavně krásné fotografie. Jak na fotky, které budou skvěle vypadat, vám poradíme v tomto článku. Většina z nás nikdy nebude profesionálními fotografy, a tohle není


Chystáte se na dovolenou a chtěli byste si z ní odvézt víc než suvenýry? Skvělé vzpomínky vám zachovají hlavně krásné fotografie. Jak na fotky, které budou skvěle vypadat, vám poradíme v tomto článku.

foto 78617208

Většina z nás nikdy nebude profesionálními fotografy, a tohle není návod jak se jedním stát. Nabízíme vám ale pár tipů, jak se vyhnout nepříliš povedeným fotkám a třeba i ohromit výsledkem známé či rodinu.

Kouzlo momentek

Strojené fotky mohou připomínat ateliérové rodinné focení a působí naškrobeně a nepřirozeně. Kouzlo je v momentkách, které vyfotíte, když se váš partner (rodina, přátelé) směje, dívá na oblohu, sbírá mušle či cokoli jiného. Za dovolenou tak zachytíte mezi množstvím méně povedených momentek jistě také pár, které budou dýchat dovolenkovou atmosférou.Jak na dobre fotky z dovolene - 1

Vynalézavost je důležitá

Když chcete udělat skupinové foto, nebo se zvěčnit u známé budovy či sochy, zkuste přijít na zajímavější způsob, jak to udělat. Nové perspektivy, zvláštní osvětlení, cokoli co snímek dovede ozvláštnit, se počítá.

Noční fotky

Procházky po nočním městě či lehce osvětlené pláži jsou plné romantické a tajemné atmosféry. Fotky pořízené v nočním „světle“ foťte v nočním režimu, s dlouhým zaostřováním.

Hledejte zajímavá místa

Náměstí města, ve kterém trávíte dovolenou, je možná dominantou turistických příruček, ale co takhle najít zapomenutý kousek uličky nebo alej za hotelem, která dýchá svým vlastním kouzlem? Pro skvělou fotku jsou důležité tři hlavní aspekty: osvětlení, barvy a geometrie (rozmístění předmětů).

Každá fotka se dá upravit

Máte nafocenou celou složku fotek, ale stále to není ono? Programy pro editování a úpravu obrázků (např. Photoshop) vám mohou dobře posloužit. Každá fotka tak může ještě získat kontrast, změnu světla nebo jiné „vychytávky“. To platí dvojnásob, chcete-li si vyrobit panorama, třeba výhledu z balkonu hotelového pokoje. Nafocené kousky panoramatu v programu snadno „dáte do sebe“.

Jak na dobre fotky z dovolene - 5

Hledejte linky

Elektrický drát, řeka či kus střechy, rovná přímka v jakémkoli úhlu fotografii může dodat ten správný šmrnc a perspektivu.

Jak na dobre fotky z dovolene - 4

Třetinové pravidlo

Vytvořte si v objektivu imaginární tabulku „třetinového rozdělení“. Umístíte-li předmět, na který je fotografie soustředěná doprostřed snímku, nebo na jeden ze čtyř bodů, kde se linky protínají, fotka bude pravděpodobně symetričtější a povedenější. Text: Natalie K, Foto: polyvore.com, 123rf.com