Co se skrývá za slovem „outlet“?

Co se skrývá za slovem „outlet“?

Slevy se na nás valí ze všech stran. A mezi moderními slovíčky se na nás směje i slovo „outlet“. Mnozí prodejci za ním schovávají různé věci. Co správně máme čekat, když nakupujeme v outletu? Slevy, akce, výprodej, sales, likvidace,… to všechno na nás křičí z 


Slevy se na nás valí ze všech stran. A mezi moderními slovíčky se na nás směje i slovo „outlet“. Mnozí prodejci za ním schovávají různé věci. Co správně máme čekat, když nakupujeme v outletu?

bravesoul – kopie (2)

Slevy, akce, výprodej, sales, likvidace,…

to všechno na nás křičí z billboardů, výloh a plakátů. Cíl to má jediný – dotáhnout nás do obchodů a donutit utratit poslední peníze. Asi není nutné připomínat, že slevy vždy slevy nejsou. Prodejci často jen zboží označí jako zlevněné, dají mu pěknou visačku s vysokým číslem s procenty, ale cena může zůstat stejná jako před „slevou“. Obdobné fígle se mohou skrývat i za slovem „outlet“. A tím se totiž řada obchodníků ohání ve chvílích, kdy to není až zas tak zapotřebí. A můžou tím mást své zákazníky. Outletové zboží by mělo být značkové. Prodejci nabízející tedy asijské výtvory jako outlet své zákazníky v podstatě klamou. Dalším znakem outletu jsou příjemně nízké ceny. Ty jsou zapříčiněny především tím, že se prodejci chtějí zbavit skladových zásob – často zboží, které se již nevyrábí či starých kolekcí. Na druhou stranu je však nutné počítat s tím, že zboží nemusí být k dostání v určitých velikostech.

Outlet jako takový vznikl již před více než třiceti lety v Americe

Právě zde se často vyprodávaly sklady s loňskými modely světoznámých značek. A ze zámoří se tento způsob prodeje rozšířil i k nám. Kromě outletů jako slevových akcí, které často vyhlašují jednotlivý prodejci, najdeme v Čechách také velká outletová centra, kde se koncentrují značkové obchody prodávající pouze své starší zásoby za snížené ceny. Slevy se v tomto případě mohou pohybovat od 20 až k 90 %. Jedno takové centrum je například v Praze ve Štěrboholech. Nakupovat outletové zboží je však možné i na internetu. I zde si však dejte pozor na to, zda místo značkového zboží náhodou nekupujete předražené „asijské zmetky“. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit například outletový shop Emoi.cz, kde je možné koupit značkové oblečení Zaza, Reebok, Umbro, Next a mnohých dalších.