Český ráj, pohádkově krásný kout domova

Český ráj, pohádkově krásný kout domova

Místo, kde se jeho návštěvníci mohou cítit opravdu jako v ráji, leží v severovýchodních Čechách, asi devadesát kilometrů od Prahy. Na relativně nevelkém území je soustředěna celá řada přírodních i kulturních krás, a kdo sem zavítá jednou, rád se vrací. Hrady, z


Místo, kde se jeho návštěvníci mohou cítit opravdu jako v ráji, leží v severovýchodních Čechách, asi devadesát kilometrů od Prahy. Na relativně nevelkém území je soustředěna celá řada přírodních i kulturních krás, a kdo sem zavítá jednou, rád se vrací.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hrady, zříceniny i zámky

Romantický kraj středního Pojizeří, který je na severu ohraničen pásem Krkonoš a Jizerských hor, nabízí neopakovatelnou směs úchvatných přírodních krás – tajemných skalních měst, pozůstatků pradávné sopečné činnosti i jedinečných rostlinných a živočišných společenstev –a celé řady historických památek. Své brány návštěvníkům každoročně otevírají půvabné zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Humprecht, Jičín, Mnichovo Hradiště a Sychrov a další. Romantické povahy si určitě nenechají ujít návštěvu některého z mnoha zdejších hradů a zřícenin (např. Drábské světničky, Frýdštejn, Kozlov, Kumburk, Pařez, Rotštejn, Staré Hrady, Valdštejn či Valečov). Roku 1955 zde byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Český ráj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panna a Baba na sopce

Nepřehlédnutelnou dominantou Českého ráje je hrad Trosky, založený ve 14. století Čeňkem z Vartemberka na ojedinělém skalním útvaru sopečného původu. Z kdysi monumentálního hradu s obytnými paláci, obrannými i obytnými věžemi, hradní kaplí a OLYMPUS DIGITAL CAMERAcisternami na dešťovou vodu se dnes kromě zbytků paláců dochovaly věže vybudované na čedičových skalách Panně a Babě. Podzemí hradu je údajně protkáno rozsáhlým systémem sklepení a jeskynních prostor s jezírky. Dnes nepřístupné podzemí ústí asi ve skalním městě Apolena nedaleko hradu. Skalní město spolu se stejnojmennou přírodní rezervací, v nímž se nachází jeskyně Sklepy, sídliště netopýra vrápence malého, je bohužel kvůli řádění vandalů do odvolání uzavřeno.

Do skalních měst na kole i po svých

Skutečným rájem pro horolezce a pěší turisty jsou skalní města Prachovské skály, Hruboskalsko, Suché skály, Klokočské a Betlémské skály a další. Za návštěvu určitě stojí i Bozkovské dolomitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Pozoruhodné krasové útvary, které jsou k vidění nedaleko Bozkova u Semil, skrývají největší podzemní jezero v Čechách . Návštěvní okruh vede labyrintem podzemních chodeb s neopakovatelnou výzdobou a jezírky s průzračnou vodou. Český ráj nezklame ani turisty, kteří upřednostňují pohyb. Oblast je doslova protkána sítí cyklostezek i turistických tras. Na své si přijdou vyznavači horolezectví či paraglidingu a díky velkému množství vodních ploch je i kde se koupat.

Jičín, město pohádky

Do dětství se můžete vrátit 11. září 2013 na již 23. ročníku multikulturního festivalu věnovaného nejen dětem. Pohádkové dny jako každoročně nabídnou koncerty, jarmark, pouliční divadlo či sobotní ohňostroj. Festival zahájí jeho patron Jiří Lábus a Jičín se bude několik dní řídit pohádkovými zákony, vyvěšenými na Valdické bráně. Text a foto: Lenka Fukalová [gallery ids="13888,13887,13886,13885,13884,13883,13882,13881,13880"]