Neplatí na dítě? Vymáhejte!

Neplatí na dítě? Vymáhejte!

Každá 2, 7 matka zůstává dnes sama s dítětem. Polovina z nich bez příspěvků otce na dítě. A to i přestože jsou soudně vyměřené... Neplatit alimenty je dnes národním folklórem. Většina otců spoléhá na to, že matka jejich dítěte se nebude chtít nadále soudně tahat o p


Každá 2, 7 matka zůstává dnes sama s dítětem. Polovina z nich bez příspěvků otce na dítě. A to i přestože jsou soudně vyměřené... Neplatit alimenty je dnes národním folklórem. Většina otců spoléhá na to, že matka jejich dítěte se nebude chtít nadále soudně tahat o peníze. Stojí ji to jednak náklady, jednak úsilí a výsledek je nejistý. Ale soud dnes není jediná cesta, jak přimět neplatiče k hrazení alimentů.

dite a matka 161370141

Bojujte za práva

Nejen svá, ale především za práva svého dítěte, popřípadě dětí. Je to dokonce vaše povinnost. V první řadě partnerovi adresujte doporučeně výzvu. Pakliže na ní nebude reagovat, neobracejte se znova na soud a nečekejte, až na vás za dlouhé měsíce přijde řada. Raději požádejte o pomoc specializované instituce, které vymáhají alimenty od otců - neplatičů. Jedním z takových projektů je například vymahani-alimentu.cz, který provozuje společnost Omega Solutions.

Jak začít?

Samotný proces je poměrně jednoduchý. Stačí, když se zaregistrujete na stránkách projektu a vyplníte jednoduchý formulář.  Zbytek už je v režii spolupracujících advokátů. Všechny pohledávky a služby s tím spojené hradí společnost. Zůstane vám tedy plná dlužná částka.

0512_unhappyparents_rotator

Zvyšující se nároky, stejné peníze

Požádat o pomoc můžete i v případě, že již vyměřené soudní alimenty máte a otec dítěte je řádně platí, avšak vy máte pocit, že nároky a potřeby dítěte se zvýšili a tím pádem je částka nedostačující. Zásadní zlom nastává zpravidla při nástupu na základní školu, při postupu na druhý stupeň základní školy, zahájení studia na střední nebo odborné škole, ale i třeba při zahájení studia na vysoké škole.  Obecně lze říci, že po třech a více letech od původního rozsudku o stanovení výživného by bylo dobré uvažovat, zda částka placená druhým rodičem je stále ještě odpovídající. Většinou se ukáže, že nikoli a to je chvíle, kdy je vhodné žádat o zvýšení výživného. Pokud se na tomto zvýšení rodiče nedohodnou, je zcela na místě požádat o ustanovení zvýšeného výživného soud. Opět se není třeba obávat vysokých nákladů a rizik. V případě nezletilých dětí se neplatí ani soudní poplatek, ani v případě neúspěchu náklady protistrany.

Text: jt