Tipy a rady pro odstraňování skvrn

Tipy a rady pro odstraňování skvrn

Každá z nás se asi už někdy rozčílila kvůli mastné skvrně na halence, nebo skvrně od červeného vína na novém ubrusu. Takovéto drobné maléry jde často odstranit vhodnými prostředky, které najdeme přímo v domácnosti.


 

Skvrny od piva

Skvrny od piva lze snadno odstranit slabým mýdlovým roztokem, do kterého se přimíchá trochu čpavkové vody. Po ošetření opláchneme čistou vodou.

Mastné skvrny

Mastné skvrny by se měli ihned posypat škrobovou moučkou, která absorbuje tuk. Mastnotou nasáklá moučka se pak vykartáčuje. Starší mastné skvrny se mohou ošetřit horkým roztokem sody.

Skvrny od trávy

Pokud jsou skvrny ještě čerstvé, vymyjeme je žlučovým mýdlem. Můžeme to také zkusit trochou čpavkové vody. Nejprve ale na nenápadném místě zkuste odolnost látky. Někdy také pomůže, když na skvrnu položíme rozpůlený brambor, protože škrob skvrnu rozpustí. Poté se oděv vypere obvyklým způsobem v pračce.

Skvrny od kávy

Čerstvé skvrny na oblečení, nebo na stolním prádle namočíme do studené slané vody. Starší skvrny potřeme glycerinem a poté vypereme. Koberce a polštáře vysušíme suchým hadříkem.

Skvrny od žvýkačky

Pokud máme skvrnu na oděvech, dá se odstranit docela snadno. Oděv dáme jednoduše do igelitového sáčku
a na chvilku dáme do ledničky, nebo rovnou do mrazničky. Poté žvýkačku lehce seškrábneme. Pokud máme skvrnu na koberci, můžeme ji zkusit potírat kostkami ledu a poté seškrábneme ostrým předmětem. Tento postup ovšem vyžaduje velkou trpělivost.

Skvrny od červeného vína

Na čerstvé skvrny nasypeme okamžitě dostatečné množství soli a poté na skvrnu nalijeme trochu minerálky, bílého vína, nebo sektu a vypereme.

Skvrny od potu

Skvrny od potu zmizí, když je ošetříme octovou vodou (2 polévkové lžíce octa na 3 polévkové lžíce vody)
nebo čpavkovým roztokem.

Skvrny od ovoce

Tyto skvrny se nejlépe ošetřují, dokud jsou ještě čerstvé. Látku se skvrnou napneme přes mísu a pomalu po kapkách proléváme velmi horkou vodou. Dalším způsobem je namočit ji do teplého podmáslí a pak vyprat obvyklým způsobem. Mimo jiné, podmáslím se také velmi dobře odstraňují odolné skvrny od ovoce na, rukou. Pokud máme už skvrny zaschlé, pokapeme citronovou šťávou a po 30 minutách opláchneme.

 

 

 

Text: Mgr. Lucie Bönischová