Po francouzsku

Po francouzsku

Zavedeme vás na francouzský venkov, který dýchá neuvěřitelnou atmosférou. Nezaměnitelná elegance se prolíná s naprostou lehkostí, jednoduchostí a omamnou vůní právě nasušených levandulových kvítků. K Provence patří sálající paprsky slunce, zralé olivy, kvítí všeho


Zavedeme vás na francouzský venkov, který dýchá neuvěřitelnou atmosférou. Nezaměnitelná elegance se prolíná s naprostou lehkostí, jednoduchostí a omamnou vůní právě nasušených levandulových kvítků.

ProvenMAcCCo[1]K Provence patří sálající paprsky slunce, zralé olivy, kvítí všeho druhu, hlavně růže a levandule, bílý nábytek ve vintage stylu a romantická bílo-růžová nebo bílo-fialová kombinace. Motiv levandule je taktéž nezaměnitelným poznávacím znamením francouzského venkova.  Ozvláštnění v podobě modrého blankytu, kování, zlatých úchytů, zrcadel a rámů stylu provence dodávají designový ráz pravé nefalšované romance.

Moderní venkov? Restaurujte staré venkovské kousky!

93810631[1]Bydlení po francouzsku kopíruje staré atributy vypůjčené z třicátých let a zasazuje je do moderního konceptu bydlení. Proto je častým prvkem předělávat a restaurovat opravdu staré kousky. Máte na půdě starou singrovku? Takový ten klasický kovaný šicí stroj? Nastříkejte jej – jestli na černo nebo bílo, necháme na vás. Možné jsou obě varianty. Pak odšroubujte starou desku a přimontujte novou s reliéfem – třeba ve stejném designu jako máte nábytek. Zkuste se podívat například v Ikea po kazových kouskách některých dvířek kuchyňských linek – ty by vám za pár korun mohly velmi dobře posloužit. Pakliže máte k dispozici starou skříň po babičce, rozhodně nevyhazujte. Pokud tuto možnost nemáte, oběhněte vetešnictví. 0152710_PE311011_S3[1]Do dvou, tří tisíc máte venkovský klenot doma. Pak už jen stačí, když ji pečlivě osmirglujete, natřete na bílo a ještě, než barva zaschne, namočíte houbičku na nádobí do světle béžové barvy a letmo některé plochy skříně přetřete. Skříň tak dostane staronový ráz. Další metodou je nátěr krakerovacím lakem. Máte-li komodu nebo truhlu, dejte jí barvu oblohy a zaschlou ji přetřete tímto speciálním nátěrem, který vytvoří velmi estetické praskliny.

Kombinace s modernou

2[1]Dnešní domy s nábytkem, například Ikea nebo Kika, zařadily do své stálé nabídky kousky inspirované venkovem, avšak lehce modernějšího rázu. Poznáte je podle klasického „žebrování“ například na zadní straně komod, skleníků a knihoven. Jsou vybavené také speciálními keramickými úchyty a květinovým dekorem. Skříňky mohou být ozvláštněny také velkými klíči nebo tepaným závěsným otvíráním. Často se na bílém provence nábytku objevuje horní ozdobná lišta, která přidá na která přidá na masivnosti.

Do květin

bedroom__bedroom_textiles_rugs_340[1]Květiny a motiv levandule. Tak bez těch si Francii nedokáže představit snad někdo. Zahalte se jimi také. Můžete třeba vytapetovat jednu stěnu, ke které budete přisouvat bílý nábytek. Pakliže se na to necítíte, stačí, když tyto motivy promítnete do prostírání, hrnečků, džbánků, sedáků na žídle, v ložnici pak třeba na povlečení. Oblíbenou starofrancouzskou metodou je také patchwork. Klidně tedy můžete zvolit polštářky na sedačku vyhotovené touto metodou.

Bůh je v detailu

stojanRámy, buď bílé sádrové, nebo zlaté, celý byt ve stylu Provence zútulní. K tomu přidejte opravdu hodně svíček, aplikací s kováním nebo třeba přímo levandulových obrázků na stěnu. V Ikea můžete sehnat i retro spotřebiče, které jsou k tomuto stylu přímo navrženy. Kika vás zase vybaví rámečky, obrázky, koberečky, polštářky atd. ve sjednoceném stylu. Dokonce má ve své nabídce zařazené kousky s francouzskými nápisy. Najdete mezi nimi některé komponenty do kuchyně, ale i předsíňový nábytek a látkovou sedací soupravu posetou květy.   Text: Jana Tobrmanová, Foto: Ikea, Polyvore, Cemper cabinets, Dekotopics