Sicílie, nejen domov Cosy Nostry

Sicílie, nejen domov Cosy Nostry

Největší ostrov ve Středozemním moři, známé sídlo mafie, je sice součástí Itálie, ale má zvláštní autonomní status a pět milionů Sicilanů (navíc zhruba dvojnásobný počet těch, kteří emigrovali) si uchovává silnou kulturní identitu a neobyčejný vztah ke své vlasti.


Největší ostrov ve Středozemním moři, známé sídlo mafie, je sice součástí Itálie, ale má zvláštní autonomní status a pět milionů Sicilanů (navíc zhruba dvojnásobný počet těch, kteří emigrovali) si uchovává silnou kulturní identitu a neobyčejný vztah ke své vlasti.

sicilie 180188761

Od italské pevniny dělí svébytný ostrov Messinská úžina a v nejužším místě je vzdálenost mezi nimi pouhé tři kilometry.

Sopka, která zatím nespí

Návštěvníky ostrova čekají kromě kilometrů krásných pláží a příjemného středomořského klimatu ojedinělé zážitky třeba z výstupu na jednu z největších činných sopek na světě a evropskou nejvyšší – přes tři tisíce metrů vysokou Etnu. Její vrchol, který je celoročně pokryt sněhem, v současnosti tvoří čtyři sopečné krátery. Výstup na stále neklidný vulkán usnadní možnost dostat se do výšky zhruba 1900 metrů autem nebo autobusem, dále lze pokračovat kabinovou lanovkou, která má konečnou 2600 metrů nad mořem, a terénními vozidly či po svých o tři sta metrů výše. Naprosto nezbytné je teplé oblečení, a hlavně pevné boty.

sicilie3

Ve žhavém sousedství

Na úpatí Etny se rozkládá druhé největší město ostrova – Catania, založené již v osmém století před naším letopočtem. Těsné sousedství s nebezpečným vulkánem přineslo městu několikrát v jeho dlouhé historii zkázu. Nicméně dodnes se v něm zachovala řada unikátních architektonických památek, zejména římské divadlo a amfiteátr či monumentální katedrála Duomo s okouzlujícím barokním průčelím. Město a jeho okolí střežila posádka pevnosti Castello Ursino, v níž dnes sídlí Městské muzeum.

sicilie1

Mezi nejkrásnější města celé Itálie se řadí sicilská Taormina s četnými památkami z doby antické i ze středověku. Městečko, vystavěné na terase nad mořem, nabízí neopakovatelné pohledy na Etnu i mořské pobřeží a doporučit lze i koupání na okolních plážích. Koncem šestého století před naším letopočtem bylo založeno Agrigento, které dodnes udivuje komplexem úžasně zachovaných řeckých chrámů. Tzv. údolí chrámů bylo pro svou jedinečnost zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Spojení orientální a evropské architekturysicilie2

Hlavní město Sicílie – Palermo – okouzlí nenapodobitelnou směsí normanské a orientální architektury, barokních staveb či zahrad. K tomu nejkrásnějšímu, co by návštěvník rozhodně neměl vynechat, bezesporu patří kostel San Giovanni degli Eremiti s pěti orientálními kupolemi, mešitou a jedinečnou křížovou chodbou. Palazzo dei Normanni, v němž sídlí regionální vláda, skrývá kapli Palatina s jedním z nejkrásnějších interiérů na světě, zdobených mramorem, zlatem či vzácným dřevem. Dávní umělci jej vyzdobili úžasnými mozaikami, mramorovými sochami a dřevěnými řezbami. Jednou z nejvýznamnějších památek Palerma je barokní Chiesa del Gesú, nejstarší jezuitský kostel na Sicílii. A pokud byste architektonickými skvosty již byli přesyceni, vydejte se do přístavu či na toulky úzkými uličkami města s neopakovatelnou atmosférou. Svébytná Sicílie svým návštěvníkům nabízí fantastické památky, kouzelnou přírodu i možnost aktivní dovolené. Je to místo, které určitě nikoho nezklame. Text: Lenka Fukalová, foto: wikipedie.com