Potraviny, díky kterým budete šťastnější

Potraviny, díky kterým budete šťastnější

Moderní životní styl, hektický způsob života, shon a stres jsou nejčastějšími faktory, které nás v životě ovlivňují. Pocit úzkosti, špatná nálada či napětí jsou velkými nepřáteli pro naše tělo, fyzické i psychické zdraví. Poradíme vám pár potravin, které vám pomůžou povznést se nad všechny problémy.


 

Začněte svůj den s mlékem

Mléko je obohaceno o mnoho antioxidantů, které pomáhají neutralizovat škodlivé působení volných radikálů na neurotransmitery v mozku. Mléko rovněž obsahuje vitamíny B12 a D, které jsou nezbytné při boji proti stresu.

Pár kousků čokolády vás dostane do ráje

Samozřejmě budeme mluvit o tmavé čokoládě, nikoliv o mléčné. Pár kousků tmavé čokolády a v podstatě okamžitě ucítíte změnu nálady a příval klidu. Malé množství cukru i kakaa tvoří ideální směs pro udržení energického příjmu. Tmavá čokoláda pomáhá uvolňovat endorfiny z těla ven a současně uvolňuje neurochemické látky v mozku.

Nezapomínejte na ořechy

Ani v tomto případě nemůžeme jíst velké množství ořechů, protože jsou sice velmi zdravé, ale rovněž tučné. Tedy odměřujte oříšky do dlaně a pamatujte, že někdy míň je opravdu víc. Zejména vlašské ořechy a mandle jsou vhodné pro jejich výživovou kvalitu, která nám zajistí cítit se lépe. Ořechy jsou bohaté především na omega 3 mastné kyseliny, které mimo jiné také pomáhají proti stresu.

Vychutnejte si banán

Banány jsou jedním z nejbohatších zdrojů komplexních sacharidů. Na rozdíl od syntetických nebo umělých cukru, které mají tendenci zvýšit hladinu cukru v krvi okamžitě, banány pomáhají udržet pocit sytosti po delší dobu. Banány jsou obohacené o tryptofan, který je potřeba pro tvorbu serotoninu, a ten se běžně označuje za hormon vyvozující dobrý pocit.

 

Zajistěte si dostatečné množství kyseliny listové

Kyselinu listovou rovněž tělo používá v boji proti stresu. Lékaři ji často předepisují spolu s antidepresivy.
Jezte tedy více celozrnných výrobků, těstovin, čočku, sojové výrobky, ovesné vločky a hořčici.

Zapojte do jídelníčku i následující

Šálek kávy, protože kofein vám zvedne náladu. Jezte hrozny i pomeranče bohaté na vitamín C, přírodní cukry
a antioxidanty. Pozor však, abyste jídlem nechtěli řešit své problémy. Tento článek by vás měl motivovat ke správnému výběru potravin, které by neměly chybět v jídelníčku každého z nás.

 

 

 

Text: Jana Čechová