Starý Martin a Komáří vížka

Starý Martin a Komáří vížka

Nejen zájemcům o historii důlní činnosti je určena expozice v prohlídkové historické štole Starý Martin, která návštěvníkům umožní vstoupit do podzemních chodeb pod vrcholem Komáří vížka u Krupky v Krušných horách. Počátky dolování cínu a dalších rud ve zdejš


Nejen zájemcům o historii důlní činnosti je určena expozice v prohlídkové historické štole Starý Martin, která návštěvníkům umožní vstoupit do podzemních chodeb pod vrcholem Komáří vížka u Krupky v Krušných horách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Počátky dolování cínu a dalších rud ve zdejších dolech spadají až do 14. století. Štolou Starý Martin, v níž je celoročně stabilní teplota pouhých osm stupňů Celsia, se táhne rudná žíla Lukáš. Ta svou délkou kolem dvou kilometrů patří mezi nejvýznamnější rudné žíly v České republice.

Kam chodili horníci na záchod?

Kilometr dlouhá prohlídková trasa s průvodcem nabídne zájemcům sbírku historických předmětů či minerálů a hornin a seznámí je s technologií dobývání rudy v minulosti dávné i nedávné. K vidění jsou zde nejen starší i modernější nástroje, které horníci používali k dolování nebo vyztužování podzemních prostor, ale i předměty nezbytné k životu v podzemí – dýchací přístroje či zcela prozaická mobilní toaleta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kouzelná voda z podzemního pramene

V rámci zhruba 45 minut dlouhého výkladu se dozvíte třeba i to, že se vám zde může splnit vaše tajné přání. To když si dáte vynikající vodu z místního pramene, důležité je prý ale odhadnout tu správnou dávku. A kdo se rád bojí, určitě si vychutná skutečnou podzemní tmu, kterou na chvíli vykouzlí pan průvodce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Součástí důlní expozice jsou i zajímavé předměty umístěné ve venkovním areálu štoly. Návštěvníkům se nabízí jedinečná příležitost zblízka si prohlédnout důlní stroje a vláčky používané při práci pod zemí.

Lanovkou na vyhlídku

Prohlídku štoly je možné spojit s výletem na Komáří vížku, kam vede sedačková lanovka z Krupky, v sezoně denně od 8.30 do 18.30 za 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti (zpáteční 150 Kč a 100 Kč), kola se dopravují zdarma. V domku na vrcholu žil kdysi zvoník, který oznamoval začátek a konec fárání. Zvon se rozezněl také při důlních neštěstích nebo o velkých svátcích. Dnes, pokud přeje počasí, se lze pokochat nádherným výhledem do okolí a několik restaurací a hotel zde nabízí i občerstvení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Štola má v sezoně otevřeno od 9.30 do 16.15 Vstupné: Dospělí: 70 Kč Děti do 15 let: 30 Kč Důchodci od 60 let a studenti do 20 let: 50 Kč Školní výprava: 25 Kč /osoba Kolektiv (15–20 osob): 1000 Kč Fotografování: 50 Kč; videonahrávka: 100 Kč. Text a foto: Lenka Fukalová [gallery ids="15057,15055,15053"]