Nepodceňujte přirozenou imunitu

Nepodceňujte přirozenou imunitu

Kvalita některých potravin v zimě klesá, s ní i velké množství vitamínů a minerálů, které obsahují. Zima je tu v plném proudu a my potřebujeme vitamíny víc, než kdy jindy. Hlídáte si denní příjem vitamínu C či E? Víte, která jídla jsou vitamíny nadupaná, nebo raděj


Kvalita některých potravin v zimě klesá, s ní i velké množství vitamínů a minerálů, které obsahují. Zima je tu v plném proudu a my potřebujeme vitamíny víc, než kdy jindy. Hlídáte si denní příjem vitamínu C či E? Víte, která jídla jsou vitamíny nadupaná, nebo raději sáhnete po pilulce nabité vším možným? Nepodceňte přirozenou imunitu a posilněte ji správným výběrem potravin.

imunita 177435274

Vybírejte v lékárně

Najít komplex vitamínů v jednom malém prášku, který neobsahuje další zbytečné látky a chemie je docela oříšek. Pokud jste zastáncem těchto doplňků, zajděte si do lékárny a poraďte se s magistrem o konkrétních doplňcích stravy. Špatně neuděláte ani v případě, když se zeptáte svého obvodního lékaře. Ideální kombinací budou pilulky obsahující vitamíny, které od nich očekáváte a zároveň co nejmenší množství dalších přídavných látek.

vitaminy1

Vybírejte v potravinách

Jestliže však nejste fanouškem léků, ani těch, které vám mají dodat vitamíny, budete si muset začít hlídat vlastní jídelníček. V zimě musíme tělu každý den dopřát vše, co potřebuje. Pokud tak neuděláme, nemine nás spousta problémů, jako je například nespavost, problémy s pletí, permanentní únava, lámání nehtů i vlasů, podrážděnost, nesoustředěnost a další. Je na čase vaše stravovací návyky doplnit o pár nezbytných potravin: Vitamín A doplníte především ze špenátu, kapusty, petrželové nati, z mrkve, dýně, brokolice, kukuřice a másla. Tento vitamín zajišťuje především to, jak vidíte a že dokážete rozpoznávat barvy. Jeho nedostatek vede k šerosleposti, poruše imunity i ztrátě chuti. Jako zajímavost vás možná nadchne, že ovlivňuje i  kvalitu spermií a vajíčka, tedy následně i vývoj plodu. Zajímá-li vás správné fungovaní vašeho organismu, nesmíte vynechat ani B-komplex, tedy souhrn několika vitamínů B. Jejich nedostatek vám napoví například časté koutky, popraskané rty, ekzémy a vysušená kůže. Jezte mléko, ořechy, luštěniny, kvasnice a játra.

vitaminy4

Mezi nejdůležitější a nejznámější vitamíny patří i vitamín C. Že se stará o naši imunitu, zdraví a vyváženost organismu ví téměř každý. Víte, ale také to, že přispívá k hojení ran, vstřebávání železa, pomáhá k tvorbě kolagenu či k tvorbě proti stresových hormonů? Pijte šípkové čaje, jezte citrusy, brambory, černý rybíz, brokolici nebo brusinky. Ve slunečních dnech se vitamín D tvoří v naší kůži, avšak v zimě, kdy se slunce téměř nedočkáme, mu musíme malinko pomoci. Potraviny, které jej obsahují, jsou ryby, mléko, vaječné žloutky a játra. Nesmíme zapomenout ani na vitamín E. Ten je v zimním období také velmi důležitý a je obsažen v oleji, másle, mléce, sóji nebo například v burácích, mandlích a dalších zrnech. Tento vitamín patří mezi velké antioxidanty a současně podporuje funkci srdce, cév, mozku i kůže. Nezanedbávejte svoje zdraví. Možná si myslíte, že vám nic nechybí, zkuste ale více naslouchat projevům vlastního těla a pak nejlépe poznáte, jak na tom ve skutečnosti jste. Text: Jana Čechová Foto: thinkstock, healthytimesblog.com, lisapounds.blogspot.cz, sweetelyseblog.com