Domácí práce a muži

Domácí práce a muži

Máte striktně stanovený rozvrh domácích prací, nebo všechny činnosti visí pouze na vás? Umíte rozdělit povinnosti rovnoměrně mezi sebe, partnera případně i děti, nebo jste otrokem domácnosti jen vy sama?   S návratem z práce domů, obvykle nepřichází tolik vytou


Máte striktně stanovený rozvrh domácích prací, nebo všechny činnosti visí pouze na vás? Umíte rozdělit povinnosti rovnoměrně mezi sebe, partnera případně i děti, nebo jste otrokem domácnosti jen vy sama?

domaci prace2

  S návratem z práce domů, obvykle nepřichází tolik vytoužený odpočinek, avšak začínáme vařit, uklízet, prát a připravovat vše na další den. Posunula se však doba a domácí práce nejsou čistě ženskou záležitostí. Které z nich dokážeme delegovat na své drahé polovičky? Co dokážeme nejlépe přesunout na muže či děti je umývání nádobí a vynesení koše. Pak také pány rády posíláme na nákupy, jelikož nám to ušetří hodně času, avšak stejně nepoměr „rovnoprávnosti“ v domácím uklízení je 80 : 20. Tedy pánové z dvaceti procent věnují svůj čas praní, vaření a uklízení.

Naučte se práci rozdělit

To, že jste žena, přeci nutně neznamená, že budete trávit třetinu dne činnostmi kolem domácnosti. I vy máte svou práci, kde jste osm a více hodin denně, k tomu se staráte o děti a není tedy třeba trápit se umýváním oken ani žehlením sama. dv1760031Domluvte se s vaším mužem, které práce jsou mu nejméně nepříjemné, a zkuste si je spravedlivě rozdělit, uvidíte, že stanovení pravidel ulehčí každému z vás. Vy nebudete rozmrzelá, že nemáte žádný volný čas na sebe a muž pojede přesně dle stanoveného seznamu, což je pro něj nejsnazší varianta.

Najměte si hospodyni

Není to vymoženost zámožných rodin, avšak čím dál více praktická „pomůcka“, která vám ulehčí život. Po přepočtu, na kolik peněz vyjde čas, který u vás hospodyně stráví a kolik peněz promarníte úklidem vy, možná zjistíte, že není od věci, aby vám jednou týdně přišla vyprat, vyžehlit a pořádně vygruntovat paní z agentury.

Chvalte a odměňujte

Chcete-li mít spokojenou a příjemně naladěnou domácnost, rozhodně nesmíte zapomenout svého partnera chválit za odvedenou práci. Nekritizujte styl, kterým domácí povinnosti provádí, ani mu neraďte, jak lépe by je měl dělat. Dejte mu prostor. Ano, je pravda, že vás za úklid nikdo nechválí, avšak pánové jsou holt nastavení jinak a tak je třeba jim dát najevo, že si jejich snahy a pomoci ceníme. Text: Jana Čechová Foto: sxc.hu, publicdomainpictures.net