Kolik nás stojí svatba?

Kolik nás stojí svatba?


Polovina Čechů nechce na svatbě šetřit. V partnerském životě představuje svatba významný milník. Pro většinu Čechů ale svatba není pouze formální záležitostí, nýbrž představuje významný finanční výdaj. Z výzkumu Ery vyplynulo, že pro pětinu žen jsou právě svatební výdaje důvodem, proč ještě s uzavřením sňatku otálí – pro muže je to spíš obava ze závazku. Naopak polovina již rozhodnutých snoubenců přiznává, že se během příprav nehodlá finančně omezovat.

Svatební přípravy

Svatba pro většinu z nás znamená společenskou událost, kterou sdílíme s lidmi patřícími do našeho života. A volba, zda obřad bude velkolepý nebo naopak skromný, je na domluvě partnerů. „Většina Čechů, celých 79 procent, považuje svatbu za jeden z nejdůležitějších dnů v životě a polovina se dokonce domnívá, že by se na ní nemělo šetřit,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Doubek, ředitel Klientské komunikace Ery. „Svatební přípravy jsou spíše doménou žen. V plánech na svatbu se přitom shoduje zhruba polovina partnerů, častěji muži ustupují přáním partnerky,“ dodává Doubek. Nesmíte však zapomínat, že ani velkolepá svatba není zárukou spokojeného manželství. Měli byste si rozumět také v jedné z nejdůležitějších oblastí rodinného života – vedení společných rodinných financí – a to hned od začátku. Rada navíc: Během svatebních příprav si všímejte především toho, jak jste schopni se domluvit, zda se s protějškem dokážete poslouchat a brát vzájemně ohledy na svá přání. Zajímavým testem trpělivosti může být už jen samotná žádost o uzavření manželství na místně příslušném matričním úřadu.

 

Financování svatby

Jakmile se shodnete na vstupu do stavu manželského, je důležité si předem ujasnit základní body týkající se svatebního ceremoniálu. Náklady na svatbu totiž představují nemalé částky, které se průměrně pohybují v řádech desetitisíců. První, na čem by se měli partneři dohodnout, je velikost svatby, místo jejího konání
a v neposlední řadě také rozdělení finančních nákladů.

Tři čtvrtiny Čechů se před svatbou domluví na maximální částce, kterou jsou ochotni do svatby investovat. Při zpětném pohledu se ukazuje, že tento limit dodrží jen necelá polovina novomanželů. Náklady na svatbu jsou ale jen zřídka důvodem pro sjednání půjčky,“ říká Jan Doubek z Ery. Důvodem může být i to, že jen 30 % novomanželů si celé svatební veselí platí sami. Často totiž přispívají rodiče obou partnerů. Celý svatební den zaplatí skoro čtvrtina rodičů,“ vysvětluje Doubek. Zhruba třetina novomanželů využívá na pokrytí nákladů svatební dary. Proto je mezi ideálními svatebními dary na prvním místě právě libovolná finanční suma
v  obálce. Pokud však chcete být alespoň trochu originální a darovat novomanželům nějakou hezkou vzpomínku na jejich svatební den, můžete jim vedle několika bankovek předat ještě například svatební skleničky
s gravírováním
– potěší a přitom tolik nestojí.

Lidé při plánování svatby považují za nejdražší položku hostinu. Ženatí a vdané už ale vědí, že ani snubní prsteny a šaty nevyjdou zrovna lacino.

Rada navíc: Při plánování svatby a objednávání hostiny a dalších služeb vždy kontrolujte kvalitu. Vybírejte s rozvahou a pečlivě. Nejlevnější nutně neznamená nejlepší. A někdy i drobná nedokonalost může významný den v životě pokazit. 

 

Svatební agentury

Stejně jako financování, také samotnou organizaci svatby a vše, co s ní souvisí, je důležité rozložit na více lidí. Zejména, pokud se termín obřadu rychle blíží. Seznam náležitostí je dlouhý: obřad, prstýnky, oznámení
a pozvánky, hostina, oblečení pro ženicha a nevěstu, oblečení pro družbu, kytice pro nevěstu, auto pro nevěstu, zajištění rozvozu hostů případně jejich ubytování, kadeřnice a kosmetička, fotograf. A to jsou jen absolutní nezbytnosti! Snaha ušetřit čas, starosti a také finance vede stále větší množství budoucích manželů k oslovení svatebních agentur.

Lidé však mají stále předsudky, že svatby s agenturou vyjdou dráž, než když si svatební den zorganizují sami. Proto s pomocí svatebního studia vůbec nepočítá zhruba třetina oslovených. Více než polovina žen si pak plánuje půjčit pouze šaty nebo dekoraci,“ vysvětluje přístup Čechů Jan Doubek z Ery. Obavy z přemrštěných cen však nejsou na místě. Pracovníci ve svatebních agenturách mají přehled o tom, kde poptávané služby dostanou za nejlepší cenu, a ohlídají přípravu celého obřadu. Díky tomu pár ušetří jak nervy a čas, tak peníze.

Rada navíc: Svatební agenturu si můžete například vybrat na každoročních svatebních veletrzích nebo jednoduše na internetu. A také zde platí, že spokojenost předchozích zákazníků bývá nejlepším znamením kvality.

Vysněná svatba a líbánky

České páry si jak v realitě, tak v ideálech představují nejčastěji menší svatbu s několika desítkami hostů
a živou kapelou. Obřad by si většina přála v České republice – ideálně na zámku. Zde by si rádo řeklo své „ANO“ 28 % žen a 15 % mužů. Pro líbánky je pak nejčastější volbou cesta do zámoří
,“
komentuje Jan Doubek.  Jako nejzaslíbenější místo pro první společnou dovolenou se ukazují Maledivy, kam by se chtělo podívat 12 % novomanželů. Dále následují Paříž, Havaj a Karibik. Hlavní je, aby vybraná destinace byla v teple a u moře.

Rada navíc: Cestovní kanceláře nabízejí spojení svatebního obřadu a líbánek. Pokud tedy chcete svůj velký životní okamžik prožít přímo v exotickém prostředí, nemusíte se finančně zatěžovat nejprve svatbou a pak dovolenou.

 

Chytrý citát na závěr: Před svatbou měj oči otevřené, po svatbě je napůl přivři.  

Benjamin Franklin