Staré babské rady vs. moderní doba

Staré babské rady vs. moderní doba

S pokrokem technologií a vědomostí jako rychlostí blesku přichází moderní doba i s novými tvrzeními a informacemi. Dokáže tato doba předčít staré babské rady, nebo bychom přeci jen měli babičky stále ještě dobře poslouchat? 


Dobrá rada nad zlato“ je rčení, které je skrz na skrz pravdivé. Když si s čímkoliv na světě nevíme rady, přejeme si, aby nám byl kdokoliv schopný dobře poradit. Jestliže si nevíte rady ani vy, zajděte si pro radu k babičce.

 

Rady k úklidu

Tolik chemikálií, které jsou v dnešních prostředcích pro úklid, jsou z pohledu některých lidí přespříliš. Ostatně naše babičky i prababičky uklízely pomocí octu i citronové šťávy a žily šťastně, zdravě a čistotně. Například usazeniny ze dna váz vyčistíte pomocí rýže a trošky octa. Pořádně protřepejte, propláchněte a všechny nečistoty z váz i karaf budou pryč. Jestliže vás trápí připálený pekáč, vsaďte opět na ocet, tentokrát v kombinaci s vodou a solí. Pekáč dejte do rozehřáté trouby na 10-20 minut a pak se vám budou připáleniny čistit mnohem lépe. S mastnotou na sporáku vám pomůže jedlá sůl, kterou přidáte do tekutého přípravku
a během chvíle máte vyhráno.

 

Rady pro zdraví

Jestliže si nevíte rady se zápachem z úst, například po lahodné česnekové pomazánce, smlsněte kousek petržele. Dobře jej rozžvýkejte a uvidíte, jak si poradí i s velmi aromatickými potravinami. Na bodnutí včelou či vosou vám pomůže opět ocet nebo kolečko cibule. Pálení žáhy zažene sklenice mléka, jedlá soda či mrkev nastrouhaná na jemno. Zápachu na rukou, který vás trápí po krájení cibule, se zbavíte tím, že si ruce umyjete zubní pastou.

 

Rady babské ostatní

Jestliže malujete obývák a potřebujete si na chvíli odskočit, zabalte váleček či štětec do potravinářské fólie
a zabráníte tak jeho ztvrdnutí a vyschnutí. Pro dokonalý lesk vašich lodiček můžete použít krém na ruce nebo například jelení lůj. Jestli vás trápí zažloutlé prsty od nikotinu z cigaret, pak do moučkového cukru nakapejte lehce citronové šťávy a nažloutlý nádech bude rázem pryč. Zda je moderní doba ve všech směrech lepší, můžeme jen těžko tvrdit. Náhražky, konzervanty, chemie a jiné umělé přídavky najdeme doslova ve všem. BIO je sice stále rozšířenější, avšak stále v podstatě vzácností a to jen díky populaci, která náhražky s otevřenou náručí přijímá. Pojďte se vrátit alespoň k některým způsobům vašich babiček, prospěje to všem.

 

Text: Jana Čechová