Zajímavosti ze světa zmrzliny

Zajímavosti ze světa zmrzliny

Když nás v létě přepadne horko a člověk dělá, co může, aby se neuvařil, skoro všichni sáhneme po stejné pochutině, aby nás aspoň na chvíli schladila – ano, řeč je o zmrzlině! 


Kolik toho ale o zmrzlině vlastně víte? Shromáždili jsme pro vás několik zajímavostí pro pobavení, tak se na chvíli posaďte do stínu, vychutnejte si kopeček chladivé sladkosti a počtěte si!

Klasický kopeček zmrzliny člověku „zabere“ asi padesát líznutí. Nejoblíbenější příchuť na světě je klasická vanilková.

Zmrzlina a historie

Největší porci zmrzliny vyrobili v roce 1988 v kanadském Edmontonu a vážila kolem 24 tun. Do výroby
i následného spořádání této obří lahůdky se zapojilo celé město. Zmrzlina vznikla už v antickém Římě, ale mezi širší veřejnost se zmrzlina dostala poprvé ve Francii v roce 1660. Do Ameriky se zmrzlina dostala kolem roku 1700, nejprve jako lahůdka pouze pro vyšší vrstvy, ale později se stala skoro nejoblíbenějším dezertem Američanů. Se zmrzlinou se také slavilo vítězství v II. Světové válce. Kornout byl „vynalezen“ v roce 1904 v St. Luis. Zmrzlinářovi prý došlo nádobí a tak poprosil svého přítele pekaře, aby mu zatočil vafle do kornoutů. Tohle řešení, jakkoli bylo „z nouze cnost“, se ihned začalo těšit oblibě.

Neuvěřitelné!

Nutriční poradce v Itálii ve skutečnosti sestavil dietu založenou na konzumaci zmrzliny – a dokonce měla
u některých jeho klientů velký úspěch! Nejpodivnější příchutě zmrzliny? No, už jste zkoušeli pivovou nebo parmazánovou zmrzlinu? Ne? To je asi dobře, když se nad tím zamyslíte, ale takové příchutě skutečně existují. Nejslavnější anglická zmrzlinárna si dokonce udělala velký problém a způsobila nebývalou kontroverzi, když pod názvem Baby Gaga  představila zmrzlinu s příchutí mateřského mléka. Zpěvačka Lady Gaga, jejíž jméno měla zmrzlina připomínat, si dokonce vysoudila odškodnění.

 

 

 

 

 

 

Text: Natalie K
Foto: Pixabay.com