Zadeček v suchu = spokojené miminko

Zadeček v suchu = spokojené miminko

Novorozenecká a kojenecká pokožka je velmi citlivá a méně odolná než ta dospělácká. Aby bylo vaše děťátko spokojené, dbejte na prevenci a udržujte jeho pokožku zdravou a hydratovanou. Dětská pokožka má jinou strukturu než pokožka dospělého člověka, navíc je 5x tenčí


Novorozenecká a kojenecká pokožka je velmi citlivá a méně odolná než ta dospělácká. Aby bylo vaše děťátko spokojené, dbejte na prevenci a udržujte jeho pokožku zdravou a hydratovanou.

péče o dítě 2

Dětská pokožka má jinou strukturu než pokožka dospělého člověka, navíc je 5x tenčí a všechny její funkce (včetně např. termoregulace) a vlastnosti ještě nejsou dostatečně vyvinuty. A na co se obzvlášť zaměřit?

Nejčastější potíže - opruzeniny

Dětská pokožka je obecně citlivá vůči vnějšímu prostředí, proto téměř polovina dětí někdy trpí opruzeninami. Opruzeniny se vyskytují nejčastěji v oblasti kožních záhybů, v tříslech a pod zadečkem - tedy v plenkové oblasti, a to nejčastěji v horkém počasí. Pokud objevíte opruzeniny v jejich počátcích, můžete je zkusit zmírnit pomocí obkladů z heřmánkového odvaru. Pokud nepomůže, vyzkoušejte zásyp nebo krém proti opruzeninám.

Předejděte vysušování při koupáníshutterstock_96103010

Koupání je pro většinu dětí příjemné, přesto by mělo trvat pouze kolem pěti minut. Pokud se vám zda, že pokožka vašeho miminka je sušší a koupete ho každý den, rozhodně byste ji neměli zapomínat hydratovat nebo přidat olej přímo do koupele, například formou dětské koupele s olivovým olejem Alpa Batole. Předejdete tak možnosti vzniku ekzému nebo jiných kožních potíží.

Pozor také na sluníčko!

Zvýšenou pozornost byste měli dětské pokožce také věnovat, pokud je více vystavena povětrnostním vlivům a zejména přímému slunci. Stejně jako se sami chráníme před UV zářením, na děti bychom měli dávat pozor dvojnásob. Do věku jednoho roku byste měli kontakt dítěte se slunečním zářením omezit na minimum, pro starší děti použijte opalovací krémy s vysokým UV faktorem (nejlépe s faktorem 50).

Tipy v péči o pokožku

  • Obzvlášť u malých dětí byste měli dávat přednost produktům speciálně určeným pro děti a jejich jemnou pokožku. Běžná “dospělácká” mýdla a další prostředky dětskou pokožku zbytečně vysušují.
  • Při praní používejte nedráždivé prací prostředky a prádlo několikrát vymáchejte, abyste se zbavili veškerých chemických a dráždivých látek.
  • Důsledná péče o plenkovou oblast - zvolte vždy správnou velikost pleny dle váhy a věku dítěte - ani příliš těsné ani příliš velké pleny nejsou vhodné.
  • Při výměně plen pečlivě očistěte zbytky moči a stolice. Používejte prostředky pro prevenci opruzenin (masti, pudry, zásypy). Jako prevence je vhodná pravidelná (nikoliv nadměrná) hygiena, časté přebalování, v rámci kterého je vhodné použít cenově výhodný zásyp Aviril s éterickým olejem heřmánku - azulenem.
  • Určitě byste však neměli zapomínat na vhodné oblečení. Což je takové, které dítě neškrábe ani neškrtí, je z prodyšného materiálu, ideálním materiálem je bavlna namísto syntetických tkanin.
  • Není potřeba při každém koupání používat mýdlo a šampon. Pokud už mýdlo používáte, mělo by být ideálně neparfemované s kyselým nebo neutrálním pH.
A nezapomeňte, že bez plenky se dětská pokožka cítí nejlépe. Pokud to situace umožňuje, nechte dítě co nejčastěji bez plenky, ať si odpočine a “vyvětrá”.