5 rad, jak naučit dítě plavat

5 rad, jak naučit dítě plavat

Léto je tu a moře, koupaliště i rybníky lákají k osvěžení. Pokud už přemýšlíte, jak nejlépe seznámit s vodou vaše děti, máme pro vás několik rad, jak je správně naučit plavat i jaké vodní pomůcky a hračky vybírat. „Základní pravidlo je na děti nespěchat a s 


Léto je tu a moře, koupaliště i rybníky lákají k osvěžení. Pokud už přemýšlíte, jak nejlépe seznámit s vodou vaše děti, máme pro vás několik rad, jak je správně naučit plavat i jaké vodní pomůcky a hračky vybírat.

dite plave ID-10055726

„Základní pravidlo je na děti nespěchat a s vodou je seznamovat postupně a pomalu. Někdy stačí jeden nepříjemný zážitek a z příjemné aktivity se může vyklubat fóbie,“ říká Kateřina Princová ze serveru zaměřeného na sportování s dětmi Skibi.cz

1. Stravte dostatek času na mělčině

Aby dítě dosáhlo na dno. Neustále ho sledujte a mějte ho na dosah. Vezměte si na pomoc nejrůznější vodní hračky, dítě se zabaví a na vodu zapomene. Velkou motivací bývá také přítomnost dalších dětí, které se vody nebojí.

2. Seznamte dítě s prostředím

Nepokládejte je hned na hladinu, nechejte ho, ať si vyzkouší, kde a jak může do vody vstoupit, jak se dostane rychle ven, nespěchejte. „Ukažte mu schůdky, žebřík, najděte cestičku ven bez kamínků…  Když bude znát dítě své únikové cesty, bude se cítit mnohem bezpečněji,“ doporučuje Princová.

IMG_7849-upr

3.  Odstraňte strach z potápění

Ponořit hlavu pod hladinu, to zejména pro starší děti už často nebývá jednoduché. Nejlepší je učinit to právě na mělčině a třeba se sehnout k nějaké oblíbené hračce pod vodou, dítě můžete vybavit plaveckými brýlemi či další pomůckou a nejprve s nimi natrénovat to, jak zadržet dech. Velmi pomáhá, když jde dítěti dospělý příkladem a potápí se s ním.

4. Splývejte nejprve na zádech

Ležení na hladině je základním předpokladem k tomu naučit dítě plavat. Jednodušší je začít na zádech, dítě poproste, aby tlačilo boky vzhůru a bříško vystrkovalo co nejvýše nad hladinu, uši ať naopak skryje pod hladinu. Velkou pomůckou je, když se dítě zaměstná sledováním něčeho v jeho směru (v bazénu můžete najít něco zajímavého na stropě, venku jsou mraky – výborná je Hra najdeš...?). Pak může začít hýbat libovolně rukama a nohama. „Vozte“ ho takto jak libo a až to zvládne, začněte s cvičením na břiše.

5. Naučte dítě správně šlapat vodu

Na toto cvičení se vydejte na kraj bazénu či někam kde dítě nedosáhne na dno – ale vždy blízko bezpečí mělčiny, což mu názorně ukažte! „Ukažte dítěti, jak správně šlapat vodu. Nohy i chodidla by měla být propnutá, rukama může zkoušet styl prsa, ale pozor: prsty u rukou musí mít u sebe.

Plaveme…dena

Pro začátek je ideální použít bezpečnostní pomůcky, např. pás s kombinací křidélek, jež se postupně odejmou, stejně jako plováky na pásu. Výborná je rovněž vesta – ty výukové jsou nakloněné trochu dopředu, připravené na plavání, umožňují postupně odejmout plováky a tím se dítě postupně učí plavat samo. Velkou pomocí je i plavací deska, s níž udělá vaše dítě v plavání rychle pokrok a ještě ho to bude bavit. „Když ji bude držet v rukou, hlava a přední část těla bude pohodlně nad hladinou a dítě se tak může plně soustředit na pohyby nohou. Nejlepší je začít klasickým kraulovým kopáním, dokonce ještě dříve než se šlapáním vody. Je důležité, aby byly nohy propnuté a tělo nakloněné dopředu, jinak se nehýbe dopředu. Až toto dítě zvládne, může ponořit tvář a zkusit se nadechnout na jednu stranu a pak na druhou.“