Nenechte se sebou zametat! (Čtení pro chronicky hodné holky)

Nenechte se sebou zametat! (Čtení pro chronicky hodné holky)

Také vám přes pečlivě nalíčené rty zní snadněji ANO než NE? Také se nedokážete ozvat, když vás šéf nespravedlivě peskuje? Také říkáte „to nevadí“, když vám kamarádka zruší počtvrté schůzku? A nechcete si náhodou nechat přestat kálet na hlavu? 


Volíme ostrá slova, ano, ale nic jiného, než něco ostřejšího vás z ulity „hodné“ – „milé“ – „slušné“ – „zodpovědné“ holky nevytáhne. Máme pro vás pár inspirativních tipů, jak se sebou nenechat zametat a být se sebou spokojenější.

 

Řešte věci hned

Psychologové se shodují, že je lepší „konflikt“ otevřít než se jím vnitřně užírat. Mnohdy (obvykle) jde
o maličkosti – třeba říct řidiči v autobuse, aby zatopil. Říct kolegyni, aby vám na stole nenechávala své špinavé hrníčky nebo vás neustálými otázkami nerušila z práce.Zkušenosti „Já jsem si hádky poprvé zkusila se svým partnerem. Věděla jsem totiž bezpečně, že mě má rád – i v hádce. V prvních konfliktech jsem jen mlčela, ale později jsem našla odvahu a byla jsem schopná na něj vykřičet všechno, co se mi v tu chvíli nelíbilo. Potom jsem zažívala úplnou katarzi,“ říká Eliška (32). „Získala jsem tak sílu a odvahu do jiných rozepří.“

Trénujte, trénujte, trénujte … a nevzdávejte to

Znáte ty závazky, kdy lidé říkají, že během jednoho dne či týdne učiní jeden dobrý skutek? Zkuste se jednou za týden dostat do konfliktu – tedy, bude-li k tomu příhodná situace. Začínejte s malými věcmi: donesli vám v restauraci studené jídlo? Vraťte ho nebo ho nechte ohřát. Nechtějí vám nesmyslně uznat reklamaci? Nechte si zavolat vedoucího. Nechtějí vám vyplatit slíbený honorář, důrazně si o něj řekněte.

Zkušenosti „Všechny tři situace jsem zažila,“ říká Jana (27). „S první reklamací jsem odešla z obchodu jako zpráskaný pes. S pocitem, že jsem k ničemu, totální nula, která se nechá odbýt začínající prodavačkou. A nejen, že já jsem nula, ale tyhle postoje se přenesou na mou dceru, které zničím život. Jenže jsem se nějak dala dohromady a druhý den jsem se do obchodu vrátila vyzbrojena argumenty a emailem z ČOI a všechno se vyřešilo,“ říká Jana. Pocit frustrace zmizel.

Pamatujte

Je to jasné, nebude se vám dařit všechno vždycky. Naopak – skoro v každé nepříjemné situaci budete mít pocit, že na „zrovna tohle“ jste nebyla připravená. Tedy, když se to dá napravit, napravte věci třeba s odstupem,
ale udělejte to.

Buďte vždy dáma

Při dohadování o svá práva, svou svobodu, svou svébytnost – ano, to je to, o co v těchto malých konfliktech vnitřně hrajete, buďte vždy šlechtična. Tedy, nesnižujte se nikdy k vulgaritám, buďte slušná a zároveň neústupná.

Vhodné triky

- Ve vhodných chvílích zkuste mlčet. Mlčení je skvělý komunikační prostředek, kdy v „soupeři“ vyvoláte pocit, že by měl něco říct, udělat, navrhnout, usmířit si vás. - Říkejte, co vy cítíte, jak na vás situace působí.
Tedy NE: „TY jsi hrozná, že jsi tu schůzku zase zrušila!“ ALE: „Moc MĚ mrzelo, že jsi zase zrušila schůzku. Mám těžké období a potřebovala jsem pokecat. Nezlob se, ale prostě jsem na tebe teď (trochu) naštvaná.“ - Opakujte svůj požadavek a podle toho, co je pro vás přijatelné, buďte neústupná nebo navrhněte kompromis. „Vím, že ten můj stůl je akorát na ráně u kuchyňky, ale prosím tě, mohla by sis ten hrnek odnést k sobě? Mám pocit, že tady v kanceláři nemám svůj vlastní prostor.“

A nakonec?

Naučte se tuto mantru: Dělám chyby – no a co! Ale snažím se nedělat stejné chyby dvakrát. Nebojím se – protože svět mi nemůže nic udělat. Rozhoduji se – i když si nejsem jistá výsledkem. Říkám, co cítím – protože mě to očišťuje a lidi vědí, na čem se mnou jsou.

Doporučená literatura: Osho, Odvaha, 188 stran, brož. vydání, nakladatelství Eugenika

 

 

 

 

 

Text: Ivana Králová