Profesionální bělení pro zářivý úsměv…

Profesionální bělení pro zářivý úsměv…

Ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno líp. Navíc, pokud úsměv ještě zdobí zdravé a krásně bílé zuby. Barvu zubu neudává zubní sklovina, jak by se na první pohled zdálo, ale dentin, který se nachází pod ní. Zubní sklovina propouští barvu dentinu, u něhož v pr


Ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno líp. Navíc, pokud úsměv ještě zdobí zdravé a krásně bílé zuby. Barvu zubu neudává zubní sklovina, jak by se na první pohled zdálo, ale dentin, který se nachází pod ní. Zubní sklovina propouští barvu dentinu, u něhož v průběhu života dochází k jeho postupnému žloutnutí, ať už přirozeným vlivem stárnutí nebo například díky kouření, konzumaci kávy, čaje nebo červeného vína. Jednoduchým řešením je bělení zubů. Víte ale, jak byste k této proceduře měli přistupovat?

beleni zubu

Co by bělení mělo předcházet a na co si dát pozor?

Tyto a mnoho dalších otázek se vám nyní pokusí zodpovědět doc. MUDr. Eva Gojišová z kliniky AmbiCare a odborníci ze společnosti Philips.

Stručná historie bělení

Máte pocit, že ordinační bělení zubů je výsadou posledních pár let? Touto problematikou se lékaři zabývají již v 19. století, konkrétně v roce 1861 byly zaznamenány první zmínky o ordinačním bělení (Fitch & White). Stejně jako v jiných oborech i v bělení zubů ženou inovace a pokrok společnost neustále dopředu a tak se ordinační bělení stává ve třicátých letech dvacátého století akceptovaným postupem. V roce 1968 Dr. Klusmierin používá karbamid peroxid v nosiči u ortodontických pacientů, Dr. Munro používá 10% karbamid peroxid v nosiči u parodontologických výkonů. V roce 1986 propagátor a představitel bělení profesor Haywood prohlašuje, že při dodržování základních pravidel ošetření není narušena morfologie skloviny a účinek peroxidu vodíku na dřeň je reversibilní. V roce 1988 je na trh poprvé uveden 10% karbamid peroxid jako gel pro domácí bělení a rok 1989 navazuje publikováním první klinické studie zaměřené na bělení v nosiči, přičemž autory tohoto díla je již zmíněný profesor Haywood a profesor Heymann. Tito pánové zároveň své studii vdechují život a v témže roce představují „Domácí noční bělení” řízené z ordinace za použití gelu karbamid peroxidu, které je nám v současné době velmi dobře známé. O rok později je na trhu již 20 prostředků pro domácí bělení zubů a jejich popularita rok od roku roste. V roce 1989, ve věku 30 let, zformoval dr. Dorfman společnost Discus Dental, vedoucího světového producenta a distributora produktů zubního bělení, ústní hygieny a ústních estetických výrobků. Pomáhá rozvinout průlomové výrobky zubního bělení pro profesionální i čistě domácí použití jako NiteWhite a DayWhite. Společnost Discus Dental, Inc., uvedla na trh, v roce 2001, revoluční, funkční bělící systém Zoom, který užívá efektivně a jemně světlem aktivovaný gel, jenž za hodinu vybělí zuby o 6 až 10 odstínů. V roce 2010 proběhla akvizice a tento revoluční systém stejně jako další produkty jsou dále inovovány odborníky společnosti Philips pod novým jménem Philips ZOOM!.

Jak probíhá bělení zubů

Bělení zubů je stomatologicko-kosmetický proces, při kterém dochází k zesvětlení barvy zubu, jeho skloviny či dentinu. V zásadě existují dva způsoby bělení zubů – mechanický a chemický. Mechanické bělení je založeno především na působení abrazivních částic na zubní sklovinu. Při tomto procesu dochází k „obrušování“ povrchu zubů. Nejlepší možný výsledek při použití této metody je dosažení přirozené (vrozené) bělosti zubů, což lze vzhledem k dispozicím většinové části populace považovat za nedostatečné. Velkou nevýhodou mechanické metody je možné poškození zubní skloviny. Chemický způsob je nejčastěji založen na působení látky zvané peroxid vodíku. Ta se od doby svého objevení stala ve stomatologii běžně používanou a díky řadě klinických studií bylo potvrzeno, že zuby prokazatelně bělí, aniž by je poškozovala. Látka prostupuje do dentinu zubu a odbarvuje pigmenty v něm usazené. Zubní sklovina zůstává nepoškozena. Koncentrace látky peroxid vodíku se liší dle způsobu použití a z tohoto pohledu se tedy chemické bělení dále dělí na dvě kategorie - domácí bělení a ordinační bělení.

Domácí bělení

Domácí bělení patří mezi nejrozšířenější techniky bělení zubů. Zvolit můžete volně prodejné produkty např. bělící zubní pudry, pasty, bělící pera, které jsou k dispozici v lékárnách, drogeriích apod. a aplikovat sami. Obsažené koncentrace peroxidu vodíku jsou limitovány legislativou a tak na první pohled nic nehrozí, nicméně jistá rizika u tohoto postupu přeci existují. Může dojít k lehkému podráždění dásní subjektivně se projevující štípáním a pálením, vždy může dojít ke zvýšené citlivosti zubů (na tepelné a chemické podněty), stejně jako se může objevit i bolest v krku a v žaludku, které souvisí s drážděním sliznic uniklým peroxidem vodíku či glycerinem obsaženým v preparátu. Druhou cestou je pořízení bělícího prostředku pro domácí bělení v ordinaci zubního lékaře. Provádí se většinou pomocí individuálně zhotovených plastových nosičů, do kterých se aplikuje bělící gel. Bělit lze i bez individuálně zhotoveného nosiče, procedura je však méně komfortní. Volbu domácího bělení pod kontrolou lékaře s využitím individuálního nosiče lze považovat za bezpečnou proceduru vhodně doplňující systematickou péči o hygienu dutiny ústní.

Ordinační bělení

Ordinační bělení oproti domácímu není až tak náročné na spolupráci pacienta. Probíhá v ordinaci zubního lékaře, kde jej může provádět zubní lékař sám nebo dentální hygienistka pod jeho dohledem. Je určeno lidem, kteří požadují okamžitý efekt. Nevýhodami této metody je větší časová náročnost a vyšší cena. K ordinačnímu bělení zubů se používají bělící gely s obsahem peroxidu vodíku či karbamid peroxidu, aktivované či neaktivované světlem. Pacient je v průběhu celého zákroku pod odborným dohledem, který neprodleně řeší případné komplikace. Jedno ordinační sezení trvá obvykle 30 – 60 minut a v případě potřeby se opakuje za 2 - 4 týdny.

Rozdíl v koncentracích – domácí vs. ordinační bělení – NOVÁ LEGISLATIVA EU

Koncentrace bělících látek obsažených v jednotlivých přípravcích se od sebe liší, pro domácí bělení by měly být daleko nižší, přičemž limity v jednotlivých kategoriích jsou specifikovány příslušnými zákony. Koncem roku 2012 dochází k legislativní úpravě a zásadní změně v povolení koncentrace obsahu přítomného nebo uvolněného peroxidu vodíku v bělících přípravcích. Podle aktuální legislativy EU (legislativa podrobněji viz Oficiální stanovisko Philips Česká republika s.r.o. k právní úpravě týkající se přípravků na bělení či zesvětlení zubů) přípravky určené pro domácí bělení zubů, které jsou k dispozici v maloobchodní síti, lékárnách apod. mohou obsahovat maximálně 0,1% koncentraci přítomného nebo uvolněného peroxidu vodíku. V případě bělení v zubní ordinaci jsou z důvodu dosažení výraznějších výsledků a v kratším čase používány produkty se silnější koncentrací. Nicméně i na ně zákony myslí a zde legislativa EU nařizuje maximálně 6% koncentraci přítomného nebo uvolněného peroxidu vodíku. Ačkoliv oproti minulosti došlo k ponížení koncentrací, tyto produkty by měly být i nadále aplikovány pouze v ordinacích, a to odborníky se stomatologickou praxí.

Zásada č. 1 v bělení zubů - „bělit lze jen zdravé a čisté zuby“

Ano, je to tak. Bělení zubů není rozhodně určeno pro kohokoliv a mělo by být doporučeno vašim zubním lékařem. Pokud se pro tuto proceduru rozhodnete, měli byste také důsledně dodržovat ústní hygienu a pravidelně spolupracovat s dentální hygienistkou. Z toho důvodu by každému správně vedenému ordinačnímu bělení měl nejprve předcházet pohovor se zájemcem o bělení, kdy lékař zjistí aktuální stav chrupu, doporučí/provede nápravu, případně si vyžádá ještě návštěvu u dentální hygienistky. Teprve po odstranění veškerých usazenin (zubní kámen, pigmentace) se může určit barva chrupu, pro srovnání po bělící kůře. Součástí úvodní schůzky by měla být i správná motivace pacienta, poučení a seznámení s bělící metodou a působením použitého materiálu, stejně jako s detailním plánem ošetření a s finanční otázkou. „V rámci úvodního rozhovoru by měl být pacient od ošetřujícího lékaře objektivně informován také o možných vedlejších účincích, o možnosti remise barvy, možnosti nedostatečné změny zabarvení, stejně jako neovlivnitelnosti vybělení umělých materiálů v ústech,“ komentuje doc. MUDr. Eva Gojišová, přední lékařka kliniky AmbiCare a přednostka Stomatologické kliniky 3. Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. “Zároveň by měl být upozorněn na nutnost dodržování režimu při proceduře, stejně jako na dodržování pokynů lékaře. Souhlas s procedurou by pak měl být stvrzen pacientovým podpisem“, dodává doc. MUDr. Eva Gojišová.

Komu všeobecně není ordinační bělení doporučeno a povoleno

Přestože nová nižší koncentrace peroxidu vodíku snižuje riziko zvýšení citlivosti zubů v důsledku bělení na minimum, není ordinační bělení doporučováno následujícím typům pacientů: těhotné a kojící ženy, osoby, které jsou léčené se závažným onemocněním (např. oslabení imunity, AIDS, apod.), pacienti užívající fotoreaktivní léky či látky. V rámci EU není bělení povoleno u osob mladších 18 let.

Průběh ordinačního bělení

Nyní se nacházíme v okamžiku, kdy jsou zuby pro zákrok připraveny a ordinační bělící procedura může začít. Bělení zubů u odborného lékaře nepředstavuje pro dutinu ústní žádné riziko. Všechny měkké tkáně jsou před aplikací důsledně zakryty a tudíž chráněny před bělící látkou. Z tohoto důvodu nedoporučujeme používaní volně dostupných bělení. Nepřesné dávkování a špatně sedící šablony, z kterých bělící látka často vytéká, mohou poškodit dáseň a způsobit zánět. Výsledky také nebývají optimální. Lékař v ordinaci kontroluje průběh celého procesu od začátku do konce.

Co byste měli vědět po absolvování

Bělení zubů může někdy způsobit dočasné zvýšení citlivosti zubů. Symptomy postupně vymizí, avšak během 1 - 3 dnů po aplikaci mohou být znatelné. Proto jsou v dnešní době některé gely obohaceny o šetrné látky snižující citlivost zubů na minimum (např. Philips ZOOM). Po vybělení zubů byste měli držet 72 hodin tzv. bílou dietu, která je velmi důležitá pro ustálení barvy vybělených zubů. Její princip je velmi jednoduchý – vyhněte se jídlu a nápojům, které způsobují zabarvení zubů.

Co je důležité pro uchování krásného bílého úsměvu

Důležitá je opět komplexní a pravidelná péče o chrup a ústní dutinu. Přestože proces bělení zubů lze opakovat, je důležité pro maximalizaci bělícího efektu omezit konzumaci kávy, čaje, červeného vína a omezit kouření. Dlouhodobé užívání některých léků, především tetracyklinových antibiotik, může také působit negativně. Profesionální bělení je možné zopakovat nejdříve za rok, ideálně ještě později. Pro průběžnou péči je tak možné zvolit některý z přípravků určených pro domácí bělení zubů, který vám doporučí zubní lékař (např. Philips ZOOM DayWhite nebo Philips ZOOM NiteWhite).