Philips Sonicare – elektrické zubní kartáčky

Philips Sonicare – elektrické zubní kartáčky

Jako dentální hygienistka se denně potýkám s úskalími domácí péče o dutinu ústní. Pacienti často nezvládají manipulaci s manuálním zubním kartáčkem. Doporučované techniky a pomůcky jsou jednak příliš složité, a ať už chceme či nechceme, po určité době každý z nás sklouzne ke stereotypu, kdy si zkrátka zuby čistíme co nejrychleji a nejsnadněji.


 

Proto jsem ve své praxi velice ocenila možnost nabídky sonických zubních kartáčků. Sonické kartáčky fungují na principu patentované sonické technologie, která kombinuje vibrace vláken a stíravý pohyb hlavice. Díky těmto funkcím kartáček docílí metody čištění zubů, která je v současnosti doporučována odbornou veřejností. Nespornou výhodou je vznik směsi zubní pasty a slin, která proplachuje a okysličuje špatně dostupná místa, jako jsou prostory pod dásní a v mezizubí. Často se stává, že pacienti na manuální zubní kartáčky vyvíjí příliš velký tlak. OHC 072Následkem je ústup dásní a poškození tvrdých zubních tkání. Díky ergonomické rukojeti sonický kartáček držíme lehce, pouze konečky prstů, čímž tlak eliminujeme. Mnoho mých kolegyň nevěřilo, že je kartáček absolutně bezpečný, když si ho ale samy vyzkoušely a posléze i na svých pacientech, byly mile překvapené. Pro ty, kteří i přesto příliš tlačí, byl vyvinut model s tlakovým senzorem, který Vás na nesprávný tlak upozorní. Sonický kartáček vibruje frekvencí 31 000 kmitů za minutu, proto je schopen odstranit až 7x více zubního plaku než manuální zubní kartáček.

V sonických kartáčcích jsou zabudované funkce, které nám pomáhají zvyknout si na nový pocit v ústech, lépe vnímat délku čištění a rovnoměrně vyčistit všechna místa chrupu. Délka čištění je nastavena na doporučované 2 minuty, po kterých se kartáček sám vypne. Někteří tuto funkci považují za omezující, vzhledem k průměrné době čištění zubů (48 sekund), však tento interval považuji za optimální. Mnoho uživatelů si čištění navíc prodlužuje. zubni kartacek Philips sonicareNakonec mi dovolte zmínit sonické kartáčky vyvinuté speciálně pro děti od 4 – 12 let. Mnohdy si vůbec neuvědomujeme, že děti přibližně do 9 let nemají vyvinutou jemnou motoriku. Z toho důvodu je třeba, aby jim rodiče až téměř do puberty s čištěním pomáhali. Každé mamince bych doporučila, aby zainvestovala do svých dětí, a jako dárek pořídila kartáček, který jim čištění zubů zpestří a zároveň zdokonalí. Bc. Kateřina Ciklová, dentální hygienistka