Romantická plavba po Rýnu

Romantická plavba po Rýnu

Zámky, vinice a divoká krajina z paluby výletní lodi. Údolí Rýna a Mosely patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším německým lokalitám. Řeky pomalu protékají romantickou krajinou s monumentálními kulturními památkami, hrady, zámky a vinicemi. Paluby lodí elegantně


Zámky, vinice a divoká krajina z paluby výletní lodi. Údolí Rýna a Mosely patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším německým lokalitám. Řeky pomalu protékají romantickou krajinou s monumentálními kulturními památkami, hrady, zámky a vinicemi. Paluby lodí elegantně plující po Rýnu a Mosele nabízejí pohled na úchvatné scenérie, který se turistům na souši nikdy nenaskytne.

Kˆlner Lichter 2007

Cestou po Rýnu

Osmidenní plavba po Rýně a Mosele začíná v Kolíně nad Rýnem, kam se na závěr také vrací, a pokračuje do Koblence, Špýru, Štrasburgu, Mohuče, Bernkastel-Kuesu a Cochemu. Město Koblenec ležící na soutoku Rýna s řekou Moselou bylo založeno před 2000 lety Římany. Dominantou je monumentální památník s jezdeckou sochou císaře Viléma I., který je umístěn na soutoku nazvaném „Deutsches Eck“ – Německý roh. Nachází se zde druhá největší pevnost v Evropě zvaná Ehrenbreitstein, která se tyčí 118 m nad hladinou Rýna. Město je vstupem do „Horního údolí středního Rýna“ chráněného světovým dědictvím UNESCO.

1.10

Na stejném břehu řeky Rýna se rozkládá zámek Stolzenfels, který v podobě původního středověkého hradu pocházel z 12. století. V devatenáctém století byl přestavěn na neo-gotický zámek, poté jej nechal korunní princ Fridrich Vilém IV. rekonstruovat a vytvořil zde letní sídlo. Dochovaly se zde původní obranné i obytné věže, pergolové zahrady i terasy.

Stitched Panorama

V malebném údolí středního Porýní, kde se řeka vine v úzkých zákrutech kolem pohoří Hunsrück a Taunus, se tyčí skála Lorelei známá po celém světě. Skála Lorelei vysoká 132 m se pyšní sochou víly Lorelei, která je vytesaná na vrcholu. Víla podle mýtů sedávala na skále a její půvab a nádherný zpěv byly zkázou pro mnoho námořníků plujících kolem. Mýtus byl poprvé literárně zpracován Clemensem Bretanem v románu Godwi roku 1801. Nejznámější ztvárnění však náleží básni Heinricha Heineho z roku 1824.

Köln: Tradition und Moderne

Hlavní dominantou Špýru je monumentální románský dóm Panny Marie a sv. Štěpána, kde se roku 1310 oženil král Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou. Nejjižnějším bodem plavby je malebný Štrasburk, v němž se mísí vlivy francouzské a německé kultury. Katedrála Notre-Dame ve Štrasburku s fasádou z růžového pískovce skrývá pověstný orloj. Po návštěvě Štrasburku se loď začne po Rýnu vracet směrem k ústí Mosely. Předtím ale ještě jednou zastaví v historické Mohuči, která proslula mimo jiné díky Johannu Guttenbergovi, který zde vynalezl knihtisk.

2.14

Podél řeky Mosely

Z Mohuče dopluje loď zpět do Koblence, kde se Rýn stéká s Moselou. Odtud se vydá po Mosele na jih na svou první zastávku v Bernkastel-Kuesu, který je považován za „mezinárodní město vinné révy a vína“. Jeho historie je spjata s vínem již více než 2000 let a oceňují ji tisíce návštěvníků každý rok. Ti si zde vychutnávají především degustace spojené s návštěvou vinného sklípku u místního vinaře. Od května do října se také konají panoramatické vyjížďky a procházky po vinicích. Vinařská oblast Mosely je nejsevernější klimatickou hranicí pro pěstování vinné révy. Díky oslnivé a úspěšné historii je nazývána ‚královstvím ryzlinku rýnského‘. První zmínky o ryzlinku pocházejí z roku 1435, kdy hrabě z Katzenelnbogenu zakoupil od místního vinaře šest sudů vína vyrobeného z odrůdy riesslingen. Ta se o více než sto let později, v roce 1552, objevuje v latinském herbáři Hieronyma Bocka pod názvem Riesling. Dnes se ryzlink nejčastěji popíjí brzy po sklizni. Mladý ryzlink je lehce ovocný a aromatický, chutí připomíná jablka, grapefruity, broskve, med a květ růže. Díky vyššímu obsahu kyselin je navíc velmi osvěžující.

Köln Panorama

Další zastávkou v nejromantičtější části údolí Mosely je město Kochem. Město obklopují staré hradby s přilehlou strážnicí z roku 1332, opevněná věž a Balduinova brána. V centru je k vidění krásná barokní radnice postavená roku 1739, malebné tržiště s Martinovou fontánou a staré štítové domy ve strmých úzkých uličkách. Nad Kochemem se majestátně tyčí hrad Reichsburg ve výšce 100 m nad řekou Moselou. Byl postaven na začátku 11. století a držen jako císařský majetek spolu s padesáti okolními vesnicemi. Roku 1419 se hradními pány stali místní úředníci. V roce 1688 byl hrad zničen a vypálen vojsky krále Ludvíka XIV. Zůstal v troskách až do roku 1868, kdy jej získal berlínský podnikatel Louis Ravené a nechal přestavět v neogotickém slohu. Od roku 1978 je hrad ve vlastnictví města Kochem.

Most

Z Kochemu se loď klidným tempem vrací nejprve po Mosele a poté po Rýnu až do Kolína, kam dopluje v brzkých ranních hodinách.

Na palubě

Výletní lodě typu 4  ⃰ pro vícedenní říční plavby na Rýnu mají k dispozici je kolem 99 kajut s kapacitou 202 pasažérů. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové, některé s možností přistýlky. Na lodi se většinou nachází fitness a wellness centrum, bar, restaurace a kavárny. Stravování – plná penze je formou bufetu. Lodě zastavují v turisticky atraktivních v městech jako např. Mohuč, Štrasburk nebo Špýr, kde mají pasažéři dostatek času na prohlídku zajímavostí na „souši“.

1.10

Tipy:
  • Jednodenní plavby: Pro ty, kdo nechtějí trávit na lodi celou dovolenou, jsou řešením kratší výlety. Hodinové plavby po Rýnu v Kolíně startují denně v 10:30 12:00 14:00 15:30 17:00 či 18:30. Lístek pro dospělého stojí 9,20 EUR, pro dítě 6 EUR, rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti do 16ti let vyjde na 25 EUR. Více na www.cologne-tourism.com; celodenní plavby např. www.k-d.de
  • České cestovní kanceláře nabízejí plavby po Rýnu a Mosele nejčastěji od 5 do 8 dnů. Ceny se pohybují od 14 000 do 37 000 Kč. Více např. na http://www.plavby.info či www.ictour.cz
  • 1.08
  • Letecká doprava: do Kolína nad Rýnem se rychle a levně dostanete letecky např. s nízkonákladovou leteckou společností Germanwings. Z Prahy létají Germanwings na letiště Kolín nad Rýnem/ Bonn 7 dní v týdnu. Cena letenky začíná na 29,99 euro a let trvá necelou hodinu. Více na www.germanwings.com