Ovládejte své emoce

Ovládejte své emoce

Občas nás dokážou i vlastní emoce pořádně zaskočit. Proto není nikdy pozdě, naučit se je ovládat. Poradíme vám, jak na to. 


Vztek, radost, smích, pláč i hněv jsou emoce, které nás provází celý život. Na konkrétní situace reagujeme podle skutečnosti, jak moc se nás daná věc dotýká. Jestliže nás nějakým způsobem ohrožuje, vytasíme „drápky“
a jdeme do boje. Když je nám situace silně vzdálena, zůstáváme ledově klidní. Občas však není od věci své emoce na chvíli ztlumit, nechat je vydechnout a zabývat se jimi až o něco později. Zejména v situacích, kdy hrozí veřejné faux pas. Uznejte sami, nakolik se vám líbí veřejné pozdvižení a scény, které se kolem vás občas stanou. Mnohdy je vám trapně za vaše blízké, avšak občas se stane, že se do takové situace dostanete sami. Jak z toho co nejrychleji ven?

Nejlepší bude, když se výbuchu vlastních emocí vyhnete. Není to jednoduché a chce to značně cviku. Existuje rovněž mnoho společností, které se tímto zabývají a mohou vás tedy na svém kurzu připravit na zvládnutí veškerých situací. Abyste se dokázali vypořádat i s negativními emocemi, musíte se naučit myslet pozitivně
a zhluboka dýchat. Není od věci napočítat do deseti, než se vrhnete na agresivní řešení situace. Začněte tím, že se budete vyhýbat spouštěčům špatných emocí. Zejména v práci si nemůžete dovolit na své kolegy ječet nebo předvádět srdceryvné potoky slz. Jestliže tedy víte, že vás kolegyně ze třetího patra zaručeně při setkání něčím vytočí, jednoduše se jí pokuste vyhnout. Pokud to není možné, nevnímejte ji. Přepněte do módu „dovolená“
a představujte si, kam v létě či v zimě pojedete na dovolenou, co tam budete dělat a jaké plavky si chcete na cestu koupit.

Jednoduše špatný element vytěsněte ze své hlavy. Myslete pozitivně, pokuste se, aby vám váš den nikdo a nic nezkazilo. Jestliže se tak stane, najděte si svůj vlastní ventil. Nekřičte na kolegu či kamaráda, ale běžte se projít do parku, kolem budovy, nebo alespoň do vyššího patra. Kupte si antistresové pomůcky, které budete mačkat v ruce a jestliže víte, že vás uklidní žvýkačka či čokoládová tyčinka, mějte je v práci u sebe.Důležité je zhluboka dýchat. Opravdu velmi zhluboka se nadechněte na maximum, co vám to půjde a poté stejně prudce všechen vzduch vydechněte. Toto opakujte alespoň třikrát za sebou. Klidný a pravidelný dech je prvním úspěchem k uklidnění vlastního já. Vyzkoušet rovněž můžete bojové sporty, u kterých uvolníte mysl i své tělo. Nejdůležitější je, abyste si našli ventil, který vám pomůže zvládnout napjaté situace.

Zapomeňte na vztek, agresi, pláč a lítost. Naučte se brát alespoň profesionální stránku svého života s dostatečným nadhledem, uvidíte, že se vám tak bude lépe žít a budete šťastnější.