SOS! Neumím přijímat komplimenty

SOS! Neumím přijímat komplimenty

Jestliže patříte mezi ty, kteří při vyslechnutí komplimentů začnou rudnout studem nebo vzteky, začnou klopit oči, nebo nesmyslně breptat, pak je tento článek jako dělaný na míru právě pro vás. Můžou si psychologové a psychoanalytici říkat co chtějí. Kdo má ale dnes ča


Jestliže patříte mezi ty, kteří při vyslechnutí komplimentů začnou rudnout studem nebo vzteky, začnou klopit oči, nebo nesmyslně breptat, pak je tento článek jako dělaný na míru právě pro vás. komplimentMůžou si psychologové a psychoanalytici říkat co chtějí. Kdo má ale dnes čas navštěvovat kvůli „každé hlouposti“ odborníka? Téměř nikdo. Přijímat komplimenty s lehkostí bytí není opravdu nic snadného, a pokud nemáte vrozenou schopnost lichotku bez arogance přijmout, pak je načase se to naučit.  

Pochvala je nezbytnou součástí života!

Když vás někdo chválí, znamená to, že jste udělali něco dobře, že vypadáte dobře, nebo že vám pochvala prostě patří. Zapomeňte na to, že budete v cuku letu rozebírat, zda si patřičnou odměnu v podobě „poplácání po ramenou“ zasloužíte nebo ne. Není na místě o tom spekulovat. V první řadě si tedy „vtlučte“ do hlavy, že když vám někdo lichotí, není na místě mu odporovat.

Udělejte si z toho příjemnou záležitost

To je vlastně zásadní a hlavní bod, jak se naučit přijímat i tyto příjemné záležitosti. A ony jsou skutečně příjemné. Když vám kamarádka pochválí sukni, neříkejte omluvným tónem, že je z výprodeje za dvě stovky. Usmějte se a zdvořile poděkujte. Můžete prohodit vtipnou historku ze zkušební kabinky, nikdy ale nahlas nerozebírejte negaci.

Lichotky od mužů ženám...

Komplimenty od mužů ženám jsou jiný kalibr. Zde přichází ono zmíněné červenání líček a klopení očí. A vlastně mírná nervozita před mužem, který se vám opravdu líbí, není úplně od věci. I tím, že sklopíte oči mu dáte najevo, že se vám líbí. Jestliže máte radši suverénnější jednání, pak se vztyčenou hlavou a úsměvem na rtech poděkujte. Vždyť není zač se stydět. Jestliže vás muž chválí, pak je vskutku za co!

Komplimenty v práci

Řádné slovní uznání od šéfa by mělo patřit do těch kolonek, které vám nedělají problém. Kde jinde by vám mělo udělat dobře pozitivní zhodnocení než v zaměstnání pracovních výkonů? Patříte-li mezi ty, jež začnou zmateně breptat a hledat jiné téma, naučte se v těchto situacích pouze usmát a případně lehce kývnout hlavou na souhlas. Nemusíte přece za každých okolností mluvit, nebo ještě hůř plácat páté přes deváté jenom proto, abyste se této „trapné situaci“ vyhnuli. Naučte se, že není trapná, že uznání patří do života každého člověka a bez něj bychom neměli pořádný motor, který by nás hnal kupředu. Začněte pomalu a postupně od mírného úsměvu a pokývnutí hlavou. Uvidíte, že zanedlouho budete schopni za kompliment zdvořile poděkovat.   Foto: pinterest.com, wikihow.com