Domácí násilí není v pořádku!

Domácí násilí není v pořádku!


Zase vás uhodil a vy ho omlouváte tím, že si za to můžete sama. Vždyť jste ho provokovala. Rozlila jste sklenici s vodou, nestihla uvařit teplou večeři nebo mu nevyžehlila košili do práce. To jsou přeci „jasné důvody“ proč vás může potrestat… Nebo snad ne?!

Líbil se vám na první pohled, možná to nebyl typický hezoun, ale jeho pozornost a laskavost ve vás vyvolávala ohňostroje lásky a touhy. Bezpečí a zajištění pro vás bylo to hlavní. Netrvalo dlouho a byla jste v tom až po uši, zasnoubená a těhotná. Brzy se však začalo vše měnit k obrazu partnerovu… Je vám to povědomé? Zažila jste něco podobného, nebo v tom stále žijete? Nenechte se nikým týrat!

Na začátku jako v pohádce, na konci jako v hororu Velice rychle vám začnou určovat, co máte dělat, kdy to máte dělat a jakým způsobem to máte dělat. Ze začátku to vysvětlují tím, že jim záleží na blahu rodiny a snaží se pro vás dělat „jen to nejlepší“. Ve skutečnosti se vás budou snažit odstřihnout od práce i od přátel. Pro násilníky je důležité, mít ženu ve své moci. Nedovolit, aby ji kdokoliv ovlivňoval a nabádal, aby ho opustila. Jakmile k něčemu takovému jen náznakem dojde, začne jí vyhrožovat a vydírat. Děti jsou „nejlepším“ nástrojem manipulace a právě kvůli nim často ženy trpí další a další facky od svých partnerů.

Řekněte nahlas co se vám děje! Udělal to jednou, udělá to podruhé! Neomlouvejte ho a nehledejte chybu v sobě. Je to moc těžké a často to samotná žena nezvládne. Potřebuje podporu kamarádky, kolegy z práce nebo psychologa. Existuje mnoho center na ochranu žen před fyzickým i psychickým týráním, jako například Bílý kruh bezpečí. Ten nabízí bezplatnou linku pomoci obětem nejenom domácího násilí. Jestliže se stydíte nejbližším svěřit, obraťte se právě na cizí osobu, která vás nezná a nebude nijak soudit. Naopak vám pomůže se vším se vypořádat, ukáže vám vaše možnosti a vysvětlí, proč je důležité postavit se na vlastní nohy a nenechat se nikým týrat. Stejně závažný je i psychický teror, který bohužel není ve vztazích žádnou výjimkou.

Požádejte o pomoc Stalo se to a nic už to z vašeho života nevymaže. Často je to dřív jak na nové boty a psychicky labilnější ženy mají neskutečný problém od partnera odejít natož se mu vzepřít. Nebojte se ho udat na policii za domácí násilí! Najděte podporu ve své rodině i v přátelích a začněte sama s dětmi nový život. I když máte teď pocit, že to děti nepochopí, uvidíte, že za pár let budou rádi, že jste odešla… A možná díky tomu i útoky násilníka přežila.

Mějte se ráda a nenechte si ubližovat. Vždy máte na vybranou!