Jaké zvíře pořídit k dětem?

Jaké zvíře pořídit k dětem?

Zamilovat se do čtyřnohého kamaráda není nic složitého. Zejména pak děti často přijdou se „skvělým nápadem“, pořídit si pejska nebo kočičku. Proč jim nestačí zvíře v podobě želvy nebo králíčka a která zvířata jsou k dětem nejvhodnější?


Rozhodně se nenechte zlákat smutnýma očičkama svého potomka. Oni totiž naprosto přesně vědí, jak na své rodiče, jak je přesvědčit a „zlomit“ v názorech. Jenomže co je mnohem podstatnější, než smutný výraz je to, že se o zvířátko za pár dní, maximálně týdnů začnete starat vy. Těžko dětem něco vyčítat, nemají dostatečný rozum, věk ani zkušenosti, aby mohly odhadnout, že sliby, které právě říkají, skutečně pominou a za pár dní už s pejskem nebudou chtít chodit na procházky, nebo kočičce odmítnou vyměnit písek na jejím „záchodku“.
V této situaci musíte mít vše pevně v rukou vy a podle toho rovněž vybírat parťáka do vaší rodiny.

Kočka nebo pes?

Jestliže své dítě nepřesvědčíte, že takový zakrslý králík bude nejlepší variantou a nepotěšíte ho ničím jiným než větším zvířátkem, zamyslete se, jaké zvíře se k vám vlastně hodí. Turisticky založeným lidem, kteří se svými dětmi rádi podnikají různé procházky a netráví příliš času pracovně nebo jinak na cestách bude vyhovovat více pes. Ti jsou přeci jen fixovanější na svou lidskou rodinu nežli kočky. Ty jsou naopak samostatnější, zejména pak na vesnicích, kde mají volný přístup ven a zase dovnitř, tudíž nebudou příliš řešit, jestliže odjedete na víkend do hor. Stačí jim tam zanechat vodu, jídlo a ony se o sebe postarají. Pokud máte „skutečnou“ kočku, pak i ulovenou myš, ještěrku či ptáčka pozře. V opačném případě vám je nachystá jako trofej před dveře domu či bytu.

Základní fakta

Ať už si pořídíte jakékoliv zvíře, musíte si plně uvědomit, kolik času po vás tento tvor bude vyžadovat. Není to jen čas, který s ním strávíte na procházkách, ale zároveň čas, který musíte věnovat jeho výchově. Jestliže vám například pes přeroste přes hlavu, způsobí to veliké problémy celé rodině. Následně pak tito rodinní kamarádi končí v psích útulcích nebo uvázaní v lese u stromu. Je tedy více než nutné dopředu zvážit, zda jste ochotní pořídit si domů další „dítě“. Zvíře si s vámi bude chtít hrát, bude se chtít mazlit, bude vyžadovat váš čas. Nakonec nesmíte zapomenout ani na finanční stránku. Prvotní investice, tedy cena, za kterou psa koupíte, není finální částkou. Naopak bývá tou nejmenší a to i v případě, že si kupujete psa z kvalitní chovatelské stanice. Dobře zvažte, zda máte peníze na případné operace či jiné komplikace, které se jakémukoliv zvířeti mohou přihodit.

Nepodporujte množírny

Není dobré podporovat množírny psů a koček. Možná se vám zda nejrozumnější koupit si zvíře právě odsud, protože vás přijde na nejmenší obnos, ale nikdy nemáte jistotu, co je to skutečně za rasu, zda je očkované, jaké má choroby a jiné neduhy. V množírnách se ke zvířatům chovají jako k odpadu. Zvířata zde žijí v mini klecích, často namačkaní jeden na druhého a jsou používáni jen k rozmnožování. Nemají kvalitní stravu, výběh ani péči. Sami nejsou často čistokrevní a ze špatných podmínek mají i mnoho zdravotních komplikací. Jestliže si jedete vybírat štěně či kotě k nějakému chovateli, trvejte na tom, že chce vidět oba rodiče a domov, ve kterém žijí. Vše si řádně prohlédněte a to včetně rodokmenu zvířat. Ujistěte se, že za své peníze kupujete skutečně kvalitní
a zdravé zvíře. Proto je vhodné si připlatit a pořídit si papírového psa – ne kvůli výstavám, ale kvůli jeho zdraví.

 

 

Jaká rasa psa je k dětem nejvhodnější?

Když už tedy zvážíte všechny okolnosti, je třeba vybrat tu správnou rasu psa. Není to nic jednoduchého, děti samozřejmě budou vybírat podle vzhledu, vy však musíte vybírat podle velikosti vašeho bytu/domu a zahrady, pokud ji máte. Pro velká plemena je ideální výběh s boudou či kotcem. Pro ta menší postačí i byt. Do něj si však můžete vzít klidně i Německého ovčáka, jen je vhodné uvážit, že zabere trošku víc místa, až vyroste. Nedávné studie ukázaly, že nejagresivnější plemeno, které má na svědomí nejvíce pokousání člověka je právě jezevčík. Možná byste to do něj neřekli, ale mít jezevčíka zakousnutého v nohavici není nic příjemného. Skvělým parťákem k dětem je například Boloňský psík, Zlatý retrívr, Border kolie, Německý boxer či Německá doga. Často je do rodin pořizován i již zmiňovaný Německý ovčák, avšak ten vyžaduje stejně jako ostatní plemena dostatek pohybu, výcviku a výchovy. Všeobecně by se dalo říct, že se k dětem hodí téměř jakékoliv plemeno, protože to hlavní, co na jeho povaze závisí, je právě váš přístup, výchova i výcvik. Můžete za pár měsíců či let říct, že ten pes je nezvladatelný, ale to jenom proto, že jste to vy podcenili. Toto je nejtěžší část při výcviku psa – přiznat vlastní selhání. Jakýkoliv pes, kterého si pořídíte bude odrazem vás samotných, vaší výchovy a vašeho přístupu.

Proto si řádně rozmyslete, než si čtyřnohého chlupáče pořídíte, ať pak zbytečně neplníte volné klece v útulcích. Třeba nakonec přeci jen své děti přesvědčíte, že vhodném zvířátkem domů je i želva, křeček nebo papoušek.