Italský ostrov Elba pěšky i na kole

Italský ostrov Elba pěšky i na kole

Každý si dovolenou představuje jinak, někdo má rád odpočinek u pláže, jinému to přijde nudné a vyhledává aktivní dovolenou. Ostrov Elba nabízí obě varianty. Je obklopen krásným smaragdovým mořem, ale také nabízí povrch ideální pro dovolenou na kole. Rádi byste se při d


Elba-004Každý si dovolenou představuje jinak, někdo má rád odpočinek u pláže, jinému to přijde nudné a vyhledává aktivní dovolenou. Ostrov Elba nabízí obě varianty.

Je obklopen krásným smaragdovým mořem, ale také nabízí povrch ideální pro dovolenou na kole. Rádi byste se při dovolené i trochu zapotili, pak vám informace v následujícím článku, jistě pomohou.

Ostrov Elba

Italský ostrov Elba je hornatý a stále zelený středomořský ostrov ve tvaru ryby. Leží v centru Toskánského souostroví v Ligurském moři. Je třetím největším italským ostrov s rozlohou 224 km2 a délkou pobřeží 147 km. Díky svému typickému trojhrannému tvaru se dělí na tři přirozené části. Východ s těžebním průmyslem, střed s hlavním městem a západ se zemědělstvím.

Monte Capanne

Monte Capanne (1019 m) tvoří nejvyšší místo na ostrově a lze z něj za krásného počasí dohlédnout až na toskánské pobřeží i břeh Korsiky, která je od ostrova vzdálená 50 km. Na samotný vrchol vede dvoumístná lanovka. Tento vrchol není ovšem jediným. Další vrcholy ostrova dosahují výšky kolem 500 m. O Elbě se říká, že na ní není jediné rovné místo, všude je to do kopce, právě z tohoto důvodu se stala častým cílem milovníků hor a cyklozájezdů.

Cyklostezky a pěší trasy vedou krásnou a neponičenou přírodou. Ostrov má typickou středomořskou vegetaci. V nižších polohách rostou olivy, palmy, cedry a vinná réva, v horských oblastech pak dubové a kaštanové lesy, ale také alpskou floru na vrcholkách hor.

Elba_WestküsteProč na Elbu?

Tento romantický malý ostrov je možné během dovolené prozkoumat úplně celý a navštívit všechny jeho zajímavosti. Za návštěvu jistě stojí místa spojená s exilovým pobytem Napoleona Bonaparte, ale také další historicky významná místa spojená s vývojem ostrova. Elbské vinice produkují výborná vína, moře nabízí skvělé mořské dary a včely lahodný med. Většina vesniček a malých městeček, včetně hlavního města Portoferrario, dokonale dokreslí atmosféru nezapomenutelné dovolené.

Cyklostezky

Jak už bylo řečeno, Elba na kole je možná díky hornatému povrchu. Nabízí se tak obrovské množství výletů na kole, ale i pěšky po celém ostrově. Více jak 80-95% cyklostezek je asfaltových, zbytek 5-20% je šotolina. Díky upravenému povrchu jsou cesty pohodové bez zbytečných nepříjemností. Cyklostezky je možné si vytvářet přímo na tělo, podle fyzických sil a nálady.

Pro inspiraci:

  • Lacona – Portoferrario – Lacona 30km

  • Lacona – La Pila – Marciana Marina – Poggio – Patresi – Pomonte – Fetovia – Cavoli – Marine di Campo – Lacona 65-70km

  • Lacona – Capoliveri – Morcone – Porto Azzuro – Lacona 30 km

  • Lacona – Magazzini – Rio nell Elba – Cavo – Rio Marina – Porto Azzurro – Lacona 60 km

Capoliveri_Elbe_ElbaZajímavá místa

Porto Azzuro je městečko, kde je pevnost Sant Giacono postavená v 16. století španělským králem Filipem II., dnes slouží jako vězení. Je zde také mnoho kaváren, restaurací i obchodů se suvenýry. Capoliveri je malebné městečko plné vináren a restaurací, ale hlavně se spoustou malých zálivů s plážičkami.

Významným městem na ostrově je Rio nell´Elba, je jedním z nejstarších měst a má zajímavou historii. V roce 1534 ho vyplenil pirát Barbarossa, který obyvatele prodal do otroctví. Město se z toho poměrně rychle vzpamatovalo a začalo se věnovat tradiční těžbě železné rudy. Dnes se město živí hlavně cestovním ruchem.