Sledujte své nehty, o vašem zdraví hodně napoví

Sledujte své nehty, o vašem zdraví hodně napoví

Koho by to napadlo, pár malých nehtových lůžek na prstech rukou a dokážou o zdraví prozradit mnohem víc, než by vás vůbec napadlo. Signály, které byste neměli přehlížet, si právě dnes rozebereme. Určení zdravotního problémů pomocí nehtů pacienta se používá už od dob,


Koho by to napadlo, pár malých nehtových lůžek na prstech rukou a dokážou o zdraví prozradit mnohem víc, než by vás vůbec napadlo. Signály, které byste neměli přehlížet, si právě dnes rozebereme.

nehtyUrčení zdravotního problémů pomocí nehtů pacienta se používá už od dob, kdy jsme ještě lovili mamuty. Bohužel tyto metody pomalu ale jistě vymírají a tak si již dávno nedokážeme uvědomit, co se nám nehty snaží „říct“.

Jak vypadají zdravé nehty?

Jsou hladké, bez hrbolků, bez jakýchkoliv skvrn. Barva zdravého nehtu je růžová, přičemž měsíček u kořene nehtu má světlejší odstín růžové, někdy bývá až bílý. Jestliže tomuto popisu váš nehet neodpovídá, není od věci to při nejbližší návštěvě svému lékaři sdělit.

Žluté zabarvení nehtu

Asi nejčastějším onemocněním nehtů bývá právě plíseň, ta se zejména na nehtech u nohou v rámci zimních měsíců řádně uvelebí a nechce se jí pryč. Jestliže vás toto onemocnění postihlo, je nezbytné s tím něco dělat! Léky si jednoduše můžete koupit sami v lékárně, kde vám poradí odborník. Zažloutlé nehty však můžete mít z přemíry lakování nehtů či z cigaret. Stejně tak žluté zabarvení může poukazovat na problém s dýchacími cestami, s onemocněním jater či štítné žlázy.

Zeleno-černé zabarvení nehtu

V tomto případě jde o bakteriální infekci pod uvolněným nehtovým lůžkem. Rovněž je vhodné tento problém řešit s lékařem.

Uvolněné nehty

Zde se rovněž může jednat o bakteriální infekci. Nehty se však mohou uvolnit i například po úraze.

Křehké nehty či nehty s výstupky

Může se jednat o poničené nehty vlivem laků na nehty, ale rovněž jde o projev stárnutí, či problém s kůži – již zmiňovaná lupénka atd.

Rýhy v nehtech

Máme na mysli rýhy, které vedou přes celý nehet a signalizují například nedostatek zinku, cukrovku, nemoc cév či nehty vystavené nízkým teplotám.

Nehty zatočené dolů

Nedostatek železa, nemoc jater, srdce či sníženou činnost štítné žlázy můžou naznačovat právě nehty, které se vám stáčejí dovnitř.

Bílé a tmavé čáry skrze nehetCo prozradí vaše nehty 134112600

Nezaměňovat s bílými flíčky, které jsou normální. Máme na mysli bílé pruhy od kořene ke špičce nehtu, jedná se o nedostatek bílkovin v krvi, ale může jít i o nemoc jater či podvýživu. Tmavé pruhy naopak bývají docela běžným jevem, avšak i přesto mohou signalizovat rakovinu kůže, která postihuje nehtové lůžko. Věnujte pozornost svým nehtům a to opravdu dostatečnou. Jestliže se s vaším tělem začne něco dít, dají vám to za každou cenu najevo. Skrze tlustou vrstvu laku na nehty to však nepoznáte. Pečujte o své tělo dobře a ono vám to bohatě vrátí.