Zamilovanost versus láska

Zamilovanost versus láska

Zamilujete se mrknutím oka nebo vás potká láska na první pohled? Jaký je v tom rozdíl? Pojďme si rozebrat tyto dva základní pojmy. 


Obvykle se zamilujeme během prvních pár setkání a okamžitě nastává období, kdy bychom pro svůj protějšek udělali cokoliv. I když to možná zní necitelně, jde pouze o chemický proces, který ovládá naše tělo, nikoliv naše hlava. Jakmile proces proběhne, buď přijde láska, nebo dříve či později rozchod.

V zamilovanosti dokážeme překonávat sami sebe

Zamilovaní lidé tropí hlouposti. V tom nejlepším slova smyslu. Dokážou obětovat cokoliv, chovají se jinak, než je jim zcela přirozené, jsou milejší, obětavější, dokonce se malinko přetvařují. To vše dělají z větší části nevědomky. Jsou přece zamilovaní a tak se momentálně svět točí jen kolem nich. Za pár týdnů či měsíců se však probudí a zamilovanost bude pryč. Co nastane potom?

Láska je vztahům nakloněná

Láska hory přenáší, dokáže odpouštět, pochopit i zapomenout. Láska je pevnější, silnější i odolnější. Láska je tu pro všechny, kteří si projdou obdobím zamilovanosti a i přes to, že „chemická reakce“ uhasne, zůstanou tu jeden pro druhého. Milují se víc než kdy dřív. Zatímco zamilovanost opadne a najednou je třeba setkat se s realitou, láska naopak nastoupí na scénu a začne v milencích růst.

Zpátky do reality!

Je to možná tvrdý pád na zem, když si z ničeho nic začnete všímat drobností, které vám na partnerovi vadí, ale příroda je nastavená „na krátký proces“. V době zamilovanosti byste se totiž měli nejlépe vzít a rozmnožit
o potomka. Jestliže to nestihnete, setkáte se s realitou a budete mít na výběr, zatímco vdané a těhotné ženy následně často nevěřícně hledí, zda je to ten stejný muž, který je tak „omámil“.

 

Láska nebo zamilovanost?

Zamilovanost je nemilosrdná, nabízí vše, ale vše také bere. Neodpouští, neohlíží se, nerozhřešuje
a nezapomíná. Je tu otevřená ve vší kráse a buď ji oba plně využijete, nebo se stejně rychle vypaří. Láska je trpělivá, nabízí možnosti, na každém rozcestí vám pomůže v rozhodování, jestliže jeden z vás klopýtne, nabídne pomocnou ruku, rychle zapomene a nabídne vám druhou šanci. Láska v lidech přetrvá i po desetiletích společného soužití, když jednou přijde, nehodlá vás opustit. Láska tedy skutečně dokáže hory přenášet, avšak bez prvotního zamilování by nemohla vzniknout.