Sdílení informací na facebooku může být nebezpečné. Víme, proč!

Sdílení informací na facebooku může být nebezpečné. Víme, proč!

Rodina by měla být mnohým z nás tím nejcennějším na světě. Některým matkám, které však podlehly kouzlu internetu a nadšeně sdílejí veškerý obsah, který by měl zůstat očím veřejnosti skryt, toto nedochází. Patříte mezi ty, které se rády chlubí svým potomostvem a zážitky z dovolených? Přečtěte si následující článek a možná svá rozhodnutí příště přehodnotíte.


 

Nebezpečná pedofilie

Pokud máte v přátelích na sociální síti jen své opravdu blízké a lety prověřené známé, pak je nejspíš v pořádku, že na svůj profil vkládáte fotky ratolestí. I když ale vaše dítě vypadá při koupání, přebalování či jiné činnosti, kde je odhaleno jeho nahé tělíčko, nesmírně roztomile, tyto fotografie na internet nepatří. Proč? Z nedostatečně zabezpečeného profilu vaše fotky může vesele procházet snad každý, i nějaký ten nebezpečný deviant. Nehrozí sice hned, že vám na příští procházce ukradne miminko z kočárku, ale tyto fotky se pak objevují na ilegálních serverech a raději si ani nepředstavujeme, co se tam pak s nimi děje. Toto opravdu chcete?

 

Zloděj na každém kroku

I když si možná myslíte, že autory tohoto článku přepadá paranoia, přečtěte si o následujícím příběhu, který se doopravdy stal. Žena z jednoho menšího amerického města měla v plánu odjet s rodinou na dva týdny na dovolenou. Ve svém natěšeném statusu uvedla i to, kdy bude odjíždět a kdy se bude vracet. Poté, co se rodina vrátila domů, byt byl zcela vybílený. Pachatelem byl muž ze sousedství, kterého měla žena v přátelích a který si status přečetl a podle něj konal. Žena měla mimo jiné uvedenou svoji přesnou adresu v informacích a sdílela spoustu užitečných detailů, díky nimž se mohl muž na loupež připravit. Například fotografie interiéru svého čerstvě rekonstruovaného bytu, kde bylo mimo jiné vidět i umístění bezpečnostního zařízení. Zamyslete se – neděláte podobné chyby?  

 

Prověření zaměstnance

Když už jsme u sociálních sítí, máme tu pro vás další zajímavost, tentokrát z trochu jiného soudku. Víte o tom, že se mezi zaměstnavateli rozmáhá trend prověřovat potenciální zaměstnance? Pokud máte veřejný profil, může váš šéf z fotek zjistit, že rádi popíjíte po barech, nebo narazit na vaše momentky ve značně nereprezentativním stavu. Stačí už jen trochu odvážnější profilová fotka a s vysněným místem se můžete rozloučit. Trend k nám přichází ze Spojených států, kde se jedná o naprosto rutinní záležitost a je jen otázkou času, kdy i v naší zemi bude běžnou součástí pohovoru prověřit facebookový profil uchazeče.

 

Jak s tím bojovat?

Pokud se nevyznáte v sociálních sítích a jejich zabezpečení, nezoufejte. Na internetu je mnoho návodů i pro ty méně zdatné, mimochodem – určitě se ve vašem okolí najde někdo, pro koho bude toto otázkou několika kliknutí, předně zkuste požádat vlastní děti, které budou určitě jen rády, že fotky z rodinného výletu neuvidí celý svět.   Zamyslela jste se někdy nad tím, kdo všechno má možnost sledovat obsah na vašem profilu?