Uspořádat malou nebo velkou svatbu?

Uspořádat malou nebo velkou svatbu?

Konečně nastal den D. A že jste se na něj dost možná pořádně načekala. Poklekl a požádal vás
o ruku. Bez váhání jste mu skočila kolem krku. V mžiku vám začnou hlavou proudit tuny myšlenek. Tou zásadní však je, zda udělat svatbu pouze se svědky nebo pozvat širokou rodinu i přátelé?


Když náš vysněný den konečně přijde, začneme na váhy klást jednotlivá pro a proti. Jako malé dívenky se toužíme jednoho krásného dne stát skutečnou princeznou v bílých šatech a půvabných střevíčkách. Ten den by měl být jediným dnem, který opravdu patří pouze nám a kdy nás všichni obdivují. Jenže, kdo všechno jsou všichni? A jak se rozhodnout zda uspořádat malou nebo velkou svatbu?

 

1) Poraďte se s partnerem

Logicky si nejprve musíte ujasnit své názory. Jestliže se neshodnete a každý toužíte po jiné svatbě, budete muset začít dělat kompromisy. Ostatně alespoň si prověříte, jak moc jste schopní ustoupit jeden druhému a mít z výsledku společnou radost.

 

2) Vytvořte si seznam hostů

Sepište si do puntíku všechny hosty, které byste na případnou velkou svatbu chtěli pozvat. Možná zjistíte, že při tomto okamžiku toužíte mít pouze ty nejbližší a nebude dál co řešit. V opačném případě začněte počítat.

 

3) Rozvrhněte si rozpočet

Základní výdaje vás neminou ať tak nebo tak. Prstýnky, šaty, obřad, případně zábava atd. Dále na člověka počítejte asi 500,-Kč na hlavu, co se týče konzumace jídla a nápojů. To vše samozřejmě svépomocí. Jestliže si však necháte místo věcných darů nadělit penízky, pak se vám pravděpodobně náklady do puntíku vrátí. Z tohoto pohledu se tedy klidně můžete pustit do velkolepé svatby, pokud tedy v rodině a mezi přáteli nemáte pouze strýčky Skrblíky, kteří vám do obálky vloží 200,-Kč.

 

4) Najděte své vysněné místo

Jestliže toužíte po velké svatbě, musíte si uvědomit, že hledání ideálního místa nebude snadné. Všímejte si tedy vždy konkrétní kapacity hostů, protože tohle číslo vás zejména bude rovněž zajímat. Pro pár hostů najdete královské místo mnohem snadněji. Ostatně na menší svatbě nemusíte mít ani kapelu a další „výstřelky“.

 

5) Ujasněte si styl svatby

Pokud toužíte po klasice v podobě vyzdobených stolů, honosné květinové výzdobě, svíčkové na oběd, řízečků
a steaků na večeři, luxusních hotelových pokojů pro hosty a mnohého dalšího, pak budou náklady o mnoho vyšší, než pokud se pokusíte o nenucenou hostinu v podobě rautu a volnějšího průběhu bez zbytečných výzdob. Věřte, že upéct prasátko, uvařit guláš a nachystat raut vyjde levněji, než oficiální oběd s rodinou i přáteli. I toto měřítko vám může pomoct, rozhodnout se, zda svatbu uskutečnit v kruhu nejbližších, nebo s plnou parádou se všemi přáteli a kamarády. Nezapomeňte, že jde o životní událost, která se (v lepším případě) již znovu neopakuje
a budete na ni vzpomínat celý život. Rozhodně si ji udělejte podle vlastních představ a nenechejte si do ní nikým mluvit. Je to jen váš den a měl by být dokonalý podle vás, ne dokonalý podle tchýně…