Co může menstruace vypovědět o vašem zdraví?

Co může menstruace vypovědět o vašem zdraví?

Můžete si myslet, že jediná věc, kterou značí menstruace o vašem zdraví je to, zda jste nebo nejste těhotná. Váš menstruační cyklus však vypovídá o vašem zdraví mnohem víc. 


 

menstruace 136216780Podle nového výzkumu z American Heart Association, ženy, jejichž perioda začne ve věku 10-ti let a mladší, nebo 17-ti let a starší, mají vyšší riziko vzniku srdečních chorob, mrtvice a zdravotní komplikace spojené s vysokým krevním tlakem. Ženy, které zažijí svůj první menstruační cyklus ve 13-ti letech mají nejmenší riziko ke vzniku těchto zdravotních komplikací. Je pravda, že to nutně neznamená, že počátek vašeho cyklu způsobuje některý z těchto problémů, avšak může vám o svém zdravím hodně napovědět.
"I když menstruační návyky můžeme trochu změnit, je důležité zvážit změny v menstruaci, jako je změna frekvence, délka a síla krvácení," říká gynekoložka Alyssa Dweck.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) Ženy, které mají PCOS trpí hormonální nerovnováha, která vede
k problémům s jejich obdobím a jejich schopnosti otěhotnět (to může také vést k nadměrnému ochlupení, k obezitě, k cystám na vaječnících, k problémům s neplodností, stejně jako k jiným vedlejším účinkům). Hormonální antikoncepce může v tomto případě pomoci vyléčit syndrom PCOS.

Anémie „Máte-li opravdu velice silnou menstruaci, můžete být chudokrevná,“ říká Dweck. Anémie je stav, ve kterém váš krevní obraz postrádá dostatečnou tvorbu červených krvinek nebo hemoglobinu. Když se to stane, vaše tělo neabsorbuje dostatek kyslíku, takže budete pomalá, unavená a můžete mít mnoho dalších příznaků, jako jsou bolesti hlavy a závratě. Vzhledem k tomu, můžete mít rovněž i nedostatek železa, což přináší další zdravotní komplikace a je nezbytné brát doplňky stravy.

Rakovina děložního čípku „Některé z prvních nápadných příznaků rakoviny děložního čípku jsou nepravidelné krvácení, krvácení po menopauze, a krvácení mezi menstruací," říká Dweck. Prožívání bolesti při sexu může rovněž být jedním z příznaků. Samozřejmě, že to mohou být příznaky jiných, méně závažných stavů, rozhodně to ale stojí za konzultaci s lékařem, jestliže na sobě některé z příznaků zpozorujete.

Onemocnění štítné žlázy „Vzhledem k tomu, že váš cyklus je rovněž řízen hormony a vaše štítná žláza tedy hraje velkou roli v produkci a regulaci hormonů, pozorovatelné změny, jako lehčí nebo těžší intenzita menstruace může být znakem problémů se štítnou žlázou,“ říká Dweck. Testy štítné žlázy pak určí, zda jsou důvodem vašeho nepravidelného cyklu.

Nádor hypofýzy „Pokud vám menstruace vynechá, může to být znakem těhotenství. Ale pokud si všimnete
i mléčného výtoku z prsů, mohlo by to znamenat, že máte nádor hypofýzy. Bolesti hlavy jsou také možným symptomem,“
říká Dweck. Tyto jsou nejčastěji nalezené u starších osob, ale mohou se objevit v každém věku.

Poruchy příjmu potravy Když správně a dostatečně nejíte, může to ovlivnit váš menstruační cyklus. "Chybějící menses v přítomnosti rychlého nebo významného snížení tělesné hmotnosti, s nízkým BMI, a / nebo nadměrného cvičení rovněž ovlivňuje cyklus ženy, stejně jako anorexie nebo bulimie,“ říká Dweck. Jestliže si uvědomíte, že nejíte správně a že váš cyklus rovněž není pravidelný a ustálený, měla byste si s někým promluvit, případně požádat o odbornou pomoc.  

 

Zdroj: womenshealthmag.com