Jaké povinnosti má svědek na svatbě?

Jaké povinnosti má svědek na svatbě?

Nejlepší kamarádka či kamarád vás požádá, abyste jim šla za svědka. Je to velká pocta, která však nenese pouze hřejivý pocit na srdci, že vy jste ta vyvolená, ale rovněž mnoho povinností. 


Vaše svatba musí být prostě ve Vašem stylu! A přes to nejede vlak.

Svatba skýtá spoustu zařizování, které si možná na první myšlenku nedokážete představit. Výběr svědka ženichem i nevěstou je o to zodpovědnější. Měl by to být totiž někdo, kdo je vám absolutně blízký, kdo je pro vás něčím významný, ale rovněž někdo, kdo dokáže zorganizovat nemálo věcí. Když pomineme tu oficiální část, kdy musí svědek svým podpisem stvrdit souhlas, že se snoubenci berou ze své svobodné vůle, pak je tu mnoho dalších činností, které by měl svědek zvládnout zařídit:

Rozlučka se svobodou

V první řadě by měl svědek či svědkyně uspořádat rozlučku se svobodou. Nevěsta i ženich tedy pouze odevzdají seznam hostů, které by tento večer rádi měli ve své blízkosti a o další se stará svědek. Hostinu jako takovou by měli zaplatit nevěsta se ženichem, ale vždy záleží na konkrétních zvycích. Svědkové však přichystají zábavu na celý večer. Obvykle se jedná o malý kvíz o budoucím manželovi/manželce, o zábavných úkolech, které se plní během celého večera, a které pobaví všechny hosty. Za splněné úkoly obvykle snoubenci dostanou nějakou odměnu. Rozlučka slouží i k tomu, aby se hosté, kteří budou na svatbě, měli příležitost seznámit, proto se je nebojte do her plnohodnotně zapojit.

Příprava svatby a svatebních her

Svědkové by se měli podílet na přípravě svatby, alespoň jako psychická opora snoubenců. Radí jim se vším s čím je potřeba, vymýšlí rovněž hry, které probíhají těsně po obřadu a do kterých se opět musí zapojit hned několik hostů. Tyto hry jsou obvykle pro novomanželé milým překvapením. Svědkové se starají o to, aby měli hosté co pít, aby se bavili a zapojovali do průběhu celé svatby. Může se zdát, že jsou svědkové takoví kašpárci, avšak bez akčních svědků obvykle nebývají svatby příliš zábavné a proto si výběr toho, jež vám bude stát při obřadě za zády, dobře zvažte.

Prstýnky, proslov i kapela

Svědkyně pomáhá nevěstě s celkovou přípravou v den D. Tedy s oblékáním, líčením, česáním a zejména s podporou z pohledu psychické stránky. Zatímco svědek ženicha by měl zajistit, aby při obřadu nechyběly občanky novomanželů i obou svědků a prstýnky novomanželů. Dále by měl mít na starost příjezd kapely, fotografa i případný odvoz hostů. Tedy spíše organizační stránku těchto věcí, nikdo po svědkovi samozřejmě nechce, aby novomanželům zpíval a hrál na kytaru, nebo odvážel hosty, pokud si tak sám nepřeje. Svědek ženicha si může vzít na starost i proslov při prvním přípitku, pokud tomu tak netouží učinit otec nevěsty. Proslov by však měl být krátký, stručný a výstižný. Ideálně pouze pozitivního a humorného rázu. U dlouhých proslovů s hlubokou myšlenkou se většinou všichni nudí a trápí. Nakonec ani půlnoční hry nejsou žádnou výjimkou a tak pokud plánujete malou tombolu, různé zábavné tance, kvízy atd., pak by je na starost měli rovněž mít oba svědkové. Novomanželé se totiž ve svatební den o tyto věci starat nemají. Stali jste se někdy svědkem nevěsty či ženicha? Jaké povinnosti tato „role“ skýtala? Užili jste si ji plnohodnotně?

Podělte se s námi v komentářích pod článkem.