Manželství. Nutnost, či zbytečnost?

Manželství. Nutnost, či zbytečnost?


V minulých letech bylo zcela běžné, že ženy ve 20 letech otěhotněly, poté se vdaly a měly rodinu. Svatba pro ně byla velkou událostí, na kterou přišli všichni sousedé, rodina a známí. Manželství bylo bráno jako samozřejmost, která k životu patří. Tak tomu bylo už od nepaměti, kdy jedním z hlavních úkolů králů bylo provdat svou dceru za vhodného adepta. Jak je tomu v současnosti? Je manželství stále tak důležité? 

 

Místo svatby samá párty

Jistě znáte větu: „Užívej si, dokud jsi mladá!“. Každá mladá žena ji slyší nespočetněkrát, ať už od svých babiček, maminek, kamarádek. Dříve v mládí rodinu, v současnosti v mládí party a zábava. Do kolika let ale platí označení „mladá“? Do 25 let, 30 let? Dnešní doba je velmi ovlivněna trendy ve světě, především pak v USA. Na internetu se objeví informace, že je nová instagramová výzva, kde se ženy fotí na party bez vršku plavek a druhý den je Instagram plný takových fotek. Mladé ženy touží být trendy a užívat si života plnými doušky. Manželství? Nepřichází v úvahu, vždyť jsou na to ještě mladé. Není ale pravidlem, že s manželstvím přichází konec zábavy. Bavit se a užívat života můžete i s pocitem, že k někomu patříte na celý život.  

Vztahové kapitoly

Ačkoliv si to neuvědomujeme, vztahy prochází kapitolami a určitým vývojem. Zamilovanost trvá prvních pár měsíců, pokud vztah vydrží, ze zamilovanosti se stává láska. Následuje společné bydlení, kdy se pár poznává navzájem ve všech možných situacích a zkouší, zda spolu vydrží na celý život a jejich láska předčí i zlozvyky, které mají. Nejkritičtější prý bývá třetí a pátý rok vztahu. Po zmíněných pěti letech už muže začne napadat okolí otázkou: „Kdy bude svatba?“. Pokud váš vztah probíhá krizí, kdysi bývalo zvykem rozbité věci opravit, nikoliv zahodit, co zkusit na tom zapracovat?  

„Maminko, proč máš jiné příjmení?“

Děti jsou jedním z nejčastějších důvodů k uzavření manželství. V mnoha případech, ke svatbě dochází už v okamžiku, kdy je miminko na cestě. Pokud máte děti a nejste s partnerem sezdaní, určitě vám není cizí otázka typu: „maminko, proč máš jiné příjmení než já?“. V tomto případě je vhodné dětem vysvětlit, proč tomu tak je. A kdo ví, třeba právě na základě této otázky dítěte se konečně váš partner odhodlá k velkému kroku a veškerému vysvětlování, proč se jmenujete jinak, se obloukem vyhnete.  

Manželství jako důkaz lásky

Můžete si společně s partnerem slíbit mezi sebou lásku na celý život, nechat si vytetovat vaše jméno, nebo něco, co vás vyjadřuje, ale manželství zůstane manželstvím. Téměř každá žena touží po romantickém okamžiku, kdy jí přítel požádá o ruku, dá prstýnek, kterým se poté všude chlubí, protože, přiznejme si, v dnešní době má málo mužů takovou odvahu. Patřit k někomu na celý život má stále své kouzlo. A jak poznat, že je váš vztah to pravé? Znáte ten pocit, kdy se svým drahým nejste a máte pocit, jakoby část vašeho já vám chyběla? Přesně tak poznáte, že je váš vztah to pravé ořechové. Ten pocit, kdy víte, že jste našli někoho, s kým byste chtěla být opravdu navždy. S kým byste prožila svatební obřad, kdo by vám stál po boku ve všech životních situacích, kdo tu pro vás bude vždy a s kým zestárnete.  

 

Pro někoho je manželství pouze kus papíru, pro někoho je to jedním z bodů ze seznamu „Mé životní sny“.

Kam patříte vy?