Poradíme vám systém, díky kterému bude úklid hračkou

Poradíme vám systém, díky kterému bude úklid hračkou

Je jen malé procento žen, které domácí úklid baví. Většina to totiž považuje za nutné zlo. Naučíme vás ale pár rituálů, díky kterým se úklid stane vaší samozřejmostí a nezabere vám ani tolik času. 


 

Z času na čas uklízet prostě musíme. Nejenom kvůli bakteriím a špíně celkově, ale také kvůli našemu osobnímu pocitu. Sice si můžete myslet, že je vám jedno, jestli kolem vás leží deset hrnků od kávy a oblečení za poslední týden, které jste odložili tam, kde vám zrovna upadlo z rukou, ale je dokázané, že v uklizeném prostoru se cítíme mnohem lépe. V takovém prostoru totiž můžeme i lépe relaxovat, meditovat, spát nebo například pracovat. Je tedy na čase, abyste si osvojili pár rituálků, které se stanou vaším denním chlebem a nebudete tak na úklid potřebovat víc než pár minut denně.

Domácí mazlíčky a prach Máte-li doma domácí zvířata, jste na tom jistě o něco hůř s prachem, bahnem, pylem i roztoči než ti, kteří žijí bez čtyřnohých mazlíčků. I když se může zdát vysávání velkou otravou, je to ideální způsob jak se všeho výše zmíněného zbavit. Vysávejte tedy jednou za dva maximálně tři dny. Zabere to skutečně jen pár minut, ale podlahy budou pořád čisté. Vytírání zapojte podle potřeby a ročního období, když si uděláte svůj systém, uvidíte, že obě tyto činnosti máte do 15 minut sfouknuté.

Kuchyň bude každý večer uklizená

Kuchyň je místem, kde se pohybujete nejčastěji. A jistě to zná každá žena, že se občas nepohne z místa, dokud staré nádobí neumyje, aby mohla použít nové. Naučte se být na sebe přísná a nechoďte spát, dokud nebudete mít čistý dřez! Tedy ať už dáte nádobí do myčky, nebo ho umyjete v rukách, dřez jako takový bude prázdný. Každé ráno to oceníte, věřte nám.

V ložnici větrejte a stelte Postel každé ráno ustelte. Je to otázka půl minutky, ale dokáže to zázraky s vaší psychikou, když si večer do postele uleháte. Pravidelně větrejte a rozhodně utírejte prach. V této místnosti spíte a proto o ni pečujte s opravdovou láskou.

Praní prádla Jestliže přes týden nestíháte prát, vyhraďte si na tuto činnost například páteční odpoledne, než vyrazíte s kamarádkami do kina. Přeci jen dvě pračky určitě stihnete „otočit“ a nedělní večer si můžete vyhradit například na žehlení a skládání prádla.

Umývání oken Nebojte, určitě vám nebudeme říkat, abyste okna myla dvakrát do měsíce. Zcela upřímně si myslíme, že tato činnost bohatě stačí dvakrát do roka. A jestliže ji opravdu nemůžete cítit, pak si najměte firmu, která vám okna umyje. Na tom přece není nic špatného.

Ostatní drobné úklidy Když se vám nad rámec těchto činností podaří jednou za 14 dní vytřídit staré noviny, časopisy a letáky, které jste si nanosila domů, uvolníte ve své domácnosti další zbytečně zaskládaný prostor a nevypadne na vás tuna papírů, když se na to vrhnete jednou za rok. S každým rituálem, který budete dodržovat, si na tyto činnosti zvyknete natolik, že díky pravidelnému úklidu nebudete muset věnovat celou sobotu této nepříjemné činnosti. Uklizené totiž budete mít vlastně v průběhu týdne pořád.