Abeceda společenských šatů

Abeceda společenských šatů

V tomto článku si přiblížíme alespoň několik typů slavnostních šatů. Šaty jsou nejstarším, nejtradičnějším, nejrozšířenějším a podle mnoha lidí i nejdůležitějším kouskem dámského šatníku. Proto není divu, že na významnější společenské události se nejčas


V tomto článku si přiblížíme alespoň několik typů slavnostních šatů.

Šaty jsou nejstarším, nejtradičnějším, nejrozšířenějším a podle mnoha lidí i nejdůležitějším kouskem dámského šatníku. Proto není divu, že na významnější společenské události se nejčastěji nosí právě šaty, jen zřídka potom kalhotové a sukňové kostýmky.  Jak se tedy vyznat v různých druzích šatů a jaké si pořídit na vaši další slavnostní příležitost?

Malé černéAbeceda společenských šatů

Tyto šaty nejsou žádnou velkou večerní róbou, ale na večerní slavnosti jsou vhodné. Proslavila je Coco Chanel, a nyní jsou tyto šaty s délkou něco málo nad kolena základem šatníku.Nosit je můžete prakticky vždy a všude, nejen večer, také proto jsou tolik oblíbené.

1)      Šaty ZARA, 1499Kč

2)      Šaty H&M, 599Kč

Koktejlové šaty („koktejlky“)

Tyto šaty jsou určeny k nošení na menší společenské akce a příležitosti, jako například do tanečních, nebo na odpolední slavnosti. Charakteristická je jejich délka pod kolena, sahající k lýtkům. Koktejlky by měly mít menší výstřih, střídmější střih a měly by být vyrobeny z lehčího materiálu.

3)      Šaty H&M, 1299Kč

Abeceda společenských šatůDenní společenské šaty

Nejčastěji se s těmito šaty setkáte na svatbách nebo jiných denních či odpoledních akcích. Tyto šaty jsou barevné, třeba i vzorované, ale zároveň jednoduché a ne příliš výrazné.

4)      Šaty H&M, 350Kč

5)      Šaty ZARA, 1499Kč

Večerní šatyAbeceda společenských šatů

Tyhle šaty poznáte podle délky (ke kotníkům až k zemi), jsou velmi slavnostní a to jak v honosnějším materiálu a střihu, tak i v barvě (vynechte ovšem vzory a zářivé odpolední barvy).  Obzvláště slavnostní šaty mohou mít například vlečku, nebo zajímavě provedený, hlubší dekolt. K večerním šatům by se měly nosit společenské boty na středním až vysokém podpatku a malá kabelka (například psaníčko).

6)      Marchessa

7)      ZuhairMurad

Než se vypravíte na nějakou společensky významnou akci, prostudujte si pozvánku – měl by se tam nacházet užitečný údaj, a to dresscode. Ten vám poradí, jaké oblečení zvolit. Nejste-li si jista, vždy je lepší přijít v o trochu slavnostnějších šatech než v těch méně slavnostních, což platí například i u pracovních pohovorů.

Text: Natalie K.